Vážně nemocný Zeman plánuje po volbách prezidentský převrat, varují v zahraničí

Dopředu deklarované kroky prezidenta Miloše Zemana budí v zahraničí zájem až obavy. Je přitom zajímavé, jak na Zemanovo jednání pohlíží arabská zpravodajská televize Al-Džazíra, která se českým volbám před pár dny obšírně věnovala ve svém textu. Budoucnost České republiky z něj přitom nevychází příliš pozitivně.

Analytici televize jsou přesvědčeni k tomu, že po volbách dojde k dalšímu utužení paktu Miloše Zemana a Andreje Babiše, a to s jednoznačným posunem moci k prvnímu jmenovanému. Bude to totiž právě Zeman, kdo bude mít po volbách rozhodující slovo. Ten již přitom deklaroval, jak se ho chystá využít.

Čtěte také: Miloš Zeman se chystá na svou poslední bitvu. Pak může sám abdikovat ze zdravotních důvodů. Komentář Tomáše Mrkvičky

Mnoho Čechů se obává, že je vlastně jedno, koho ve volbách zvolí, protože Miloš Zeman už oznámil, že plánuje prezidentský převrat,” hodnotí situaci analytik Tim Gosling, který je expertem Al-Džazíry na střední Evropu.

Prezidentským převratem míní Gosling to, že Zeman nepověří sestavením vlády skutečného vítěze voleb, ale současného premiéra Babiše, a to na základě výkladu, že pověřen má být představitel nejsilnější strany, nikoliv koalice. Může tak dojít k tomu, že ačkoliv by opoziční koalice dokázaly složit vládu, Babiš dostane spoustu času, aby to zvrátil. Prezident dává první dva pokusy k sestavení vlády, a navíc není nijak časově limitován. Miloš Zeman přitom už v minulosti ukázal, že má všechen čas světa a nic ho netlačí k rozhodnutí.

Babiš těží z velké Zemanovy podpory mezi staršími a provinčními Čechy. Zoufale se snaží zůstat u moci, aby se vyhnul trestnímu stíhání, které je spojeno s jeho kauzami, například čerpáním fondů EU,” hodnotí velmi zkušeně Gosling. “Prezident potom zase chce využít těsný výsledek voleb, aby zvýšil svůj vliv.”

Situaci navíc komplikuje skutečnost, že je Miloš Zeman zjevně vážně nemocný a ve svých krocích po volbách už může ztratit veškeré zábrany.

Čtěte také: Miloš Zeman trpí “paralýzou alkoholiků”, uvedla lékařka, která tento jev studovala. Zřejmě prodělal delirium tremens

Foto: Shutterstock, zdroj: Al Jazeera

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
137 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments