Vratislav Mynář v úzkých. Za rozvracení státu mu hrozí dvacet let vězení a propadnutí majetku

Hradní kancléř Vratislav Mynář není v hledáčku policie poprvé. Strážci pořádku se o něj zajímali v souvislosti s řadou případů, jako například čerpání dotací na sjezdovky či penzion, případně účast v rámci machinací se zakázkami v Lánské oboře. Nikdy však nebyl předmětem vyšetřování tak závažného jako v současné době.

Svými kroky, kdy podivně zatajoval stav prezidenta republiky Miloše Zemana, vodil k němu návštěvy a možná i vydával zfalšované dokumenty, se vmanévroval do nezáviděníhodné pozice. Policie už informovala, že v této souvislosti zahájila šetření, ve kterém jde mimo jiné o zločiny proti republice. To je obzvlášť závažná trestná činnost, ačkoliv se to tak na první pohled nemusí zdát. Logicky se tak trestá těmi nejvyššími tresty.

Policie podle všeho využívá indicií, ze kterých vyplývá, že Miloš Zeman už nějakou dobu není schopen vykonávat své pravomoci. Namísto toho, aby o tom jeho okolí informovalo a spustily se tak adekvátní kroky, je možné, že toho naopak zneužilo ve vlastní prospěch.

Podle trestního zákoníku se mezi zločiny proti České republice počítá například vlastizrada, rozvracení republiky, sabotáž nebo zneužití zastupování státu a mezinárodní organizace. Nejvyšší tresty je přitom možné udělit za vlastizradu, a to v rozmezí 15 až 20 let. Neplatí přitom, že by se jí musel dopustit sám prezident. Svou vlast může zradit kdokoliv a může za to být odsouzen, pokud jsou k tomu dostatečné důkazy.

Kromě trestu odnětí svobody připadá v rámci těchto těžkých zločinů v úvahu také propadnutí majetku. Ten má přitom Vratislav Mynář značný. V roce 2015 například koupil vilu ve Strašnicích, a to mimochodem podezřele levně. Následně ji honosně zrekonstruoval. Kromě toho vlastní Mynář historický dům přímo pod Pražským hradem. Dále je majitelem rozsáhlých držav a nemovitostí v jeho rodných Osvětimanech a okolí.

Hrozí jednak trest odnětí svobody, ale dokonce u některých trestných činů je třeba i trest propadnutí majetku. To znamená v zásadě propadnutí veškerého majetku, který ten člověk nashromáždil, což by asi bylo dost nepříjemné,” vysvětlil právník Ondřej Preuss pro server Blesk.cz.

Foto: David Sedlecký / Creative Commons / CC-BY-SA

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 49SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

28 názorů k článku “Vratislav Mynář v úzkých. Za rozvracení státu mu hrozí dvacet let vězení a propadnutí majetku

  1. No u těchto lidí bude stačit propadnutí veškerého majetku,tedy i toho převedeného na rodinu,větší trest pro ně neexistuje,na co ho živit na “Mírově”takže začnout jako nemajetný pod mostem

  2. Ve vězení bych ho vyděl rád i to propadnutí majetku mně těžší, ale věřím že s toho bude velký kulový, takovým lidem prochází kde co.

    1. urcite ne. soudruzi nahore stat vzdy drzi pohromade ….. ty nejvetsi rorvraceci nasi drahe socialisticke vlasti vzdy byli podvratne zapadni zivly placene cia.

  3. Kdyby tu měli být za rozvracení státu skutečně zavíráni lidé, kolik by běhalo po svobodě polistopadových politiků? Novinářů, ČT redaktorů? Dyť je to směšný! Copak on mohl rozvracet republiku? Jak asi? Poslal by Hradní stráž na Brusel? Nebo by nechal v Hradní zahradě vykopat letničky? A jak se rozvrací rozvrácená republika? Já ho mám na háku, ale tady se z nesmyslu dělá problém a skutečné velké problémy se zametají pod koberec. To už je všechno vyřešeno, že všichni řeší nějakýho bezvýznamnýho čičmundu? Který je nebezpečný leda sám sobě?

  4. takovýmto spekulativním způsobem se napakovali všichni hned po sametu,přihrávali si kšefty jeden druhému a kamarádům,zneužívali a zneužívají svého postavení dodnes.měli informace které se na veřejnost nikdy nedostali,a za hubičky zkupovali pozemky a domy.zářný příklad je pan arenberger se 160 nemovitostmi.

  5. Nikomu nic zlého nepřeji ale tomu to ksindlu bych těch minimalně 5 let v kriminále prál tak jako zabavení majetku – hlavně té vily v Praze jež koupil za 5.5mil.kč byť ceny v té to lokalitě podobných domu a velikosti zahrady v puvodnim stavu začinaly na 9 mil.kč !!!

  6. Hlavně používat výrazy jako “prý”, “možná”, “asi”, pak se prý novinář Kulhánek možná nemusí bát soudu a asi nedostane ani pár facek. Ale zasloužil by, zejména po dnešní tiskovce KPR.

  7. komunistum v komunistickem cesku nikdy nic nehrozilo a nehrozi.
    jo jasne ze ten pacholek byl zcela urcite soudruh…jako vsichni tam.
    ono…kdo nebyl soudruh se tam ani nedostal.

  8. A teď tu “O Smolíčkovi”….. Kdyby zavřeli všechny rozvraceče našeho státu, tak tu vlastně nemá kdo vládnout. Jo, kdyby měla tetička “kule”, tak je to strýc.
    Asi tak nějak.

  9. Jasně, vyšetřují. Už někdo viděl nebo zažil v této republice potrestání nebo odsouzení. Už se všichni probuďte. Nic takového se nikdy nestane. Policajti nebo státní zastupitelstvo to zase odloží. Všichni se téhle sebranky bojí, mají totiž moc dlouhé prsty a hlavně tyhle VIP se chrání navzájem. Jen se nám vysmívají

  10. Buďme nohama na zemi, naše soudnictví a dobrý advokát to protáhnout a najednou bude před důchodem. A nakonec to dopadne jako s Janouškem který si jezdí po horách ale přitom má propustku ze zdravotních důvodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *