Zákulisí Vojtěchova odchodu: Babiš mu před spolupracovníky sprostě nadával

Adam Vojtěch se navzdory svým představám o reformách resortu zdravotnictví stal především ministrem Covidu. Dnes už je možné říct, že svou misi nejen nedokončil, ale ani nezvládl. Jako nelékař to neměl vůbec jednoduché. Autoritativnější podřízení jako tehdejší náměstek Roman Prymula ho nebrali vážně a prosazovali si svou linii.

Vojtěch koronaivirus zlehčoval

Na veřejnosti měl Adam Vojtěch ale vždy velmi silného zastánce, kterým byl samotný premiér Andrej Babiš. Ten si Vojtěcha vyhlédl ještě coby studenta a poté, co mu dal šanci nejprve ve společnostech svého holdingu a poté na ministerstvu financí ho vystřelil rovnou do čela náročného resortu. Babišovi se na mladém politikovi líbila především jeho pracovitost, ale ještě více možná jeho poslušnost.

Jenže koronavirus byl přeci jenom trochu jiný kalibr. Bývalý ministr zdravotnictví ho nejprve ukázkově podcenil a z jeho zlehčujících hlášek se brzy staly vtipné memy. Příliš humorné ale nebyly důsledky této nepřipravenosti, kdy Česká republika do epidemie vstoupila doslova bez jakéhokoliv zdravotnického materiálu. Ten pak bylo nutné složitě přivážet z Číny a navíc ještě přes nejrůznější překupníky, kteří cenu za roušky a respirátory vyšponovali do neskutečných výšek. Případem se ostatně už začala zabývat policie, a to přesto, že šlo o nákupy v rámci nouzového stavu.

První vlnu však Česko s vypětím sil především samotných občanů zvládlo, za což se Babiš s Vojtěchem pochválili. Následně začali vše slavnostně rozvolňovat a zároveň se nepřipravili na příchod druhé vlny, ve kterou z nějakého důvodu nejspíš nevěřili. Jenže ona přišla ještě rychleji, než kdo čekal. A tady už bylo poměrně jasné, že nejde o to zda, ale kdy ministr zdravotnictví odstoupí, případně bude odejit.

Babiš ministra pravidelně ponižoval

Andrej Babiš svého mladého ministra na veřejnosti několikrát vystavil nepříjemnému tlaku. Donutil ho například do kamer říct jméno podřízené, která mu poskytla špatnou informaci. Když pak Vojtěchův resort v srpnu složitě dával dohromady opatření, která měla začít platit od září, ohradil se proti nim po kritice veřejnosti i premiér, který je nechal ministra znovu odvolat. Jeho ponížení už nemohlo být větší.

Právě po tomto jednání, kdy si Adam Vojtěch nedokázal prosadit názor svůj a svých podřízených, začal poprvé podle informací týdeníku Respekt uvažovat o tom, že odstoupí. “Ministr u premiéra nebyl schopen prosadit svůj pohled. Z Úřadu vlády odjížděl zjevně otřesený a v autě zpátky na ministerstvo údajně začal poprvé mluvit o své rezignaci,” píše list. Babiš měl na svého oblíbence před svědky několikrát křičet, že “když koronavirus posere, tak ho vyhodí“. Ministr to měl několikrát překousnout, ale tentokrát už to bylo příliš, zřejmě i v souvislosti s velmi nelichotivou situací, do které se Česká republika dostala.

Ani Babiš už s Vojtěchem podle Respektu dále nepočítal. Jeho místo nabídl Romanu Prymulovi už dva týdny předtím, než ministr skutečně odstoupil. Na odchodu se pak měli domluvit v pátek 18. září a v pondělí potom Adam Vojtěch svůj odchod oznámil veřejně. Babiš mu za jeho služby poděkoval s tím, že je to slušný člověk. Údajně s ním nadále počítá a vyjednává pro něj šéfovský post ve Všeobecné zdravotní pojišťovně.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *