Babišovi vrtá hlavou jeho Vivien a Jaromír Jágr. Chce rozhodnout spor o protilátky

Přestože většina českých expertů svorně odmítla uznávání hladiny protilátek jako doklad o bezinfekčnosti, premiér Andrej Babiš je trochu jiného názoru. Tuto otázku je podle něj třeba náležitě prozkoumat. Jak to nakonec dopadne, by se mělo rozhodnout koncem srpna, a to na základě klinické studie, uvedl premiér ve svém tradičním nedělním pořadu Čau, lidi, který umisťuje na sociální sítě.

Jde o překvapivá slova, protože se mělo za to, že debata o protilátkách je v podstatě u konce. “Musíme do konce srpna rozhodnout, jak to bude s přeočkováním a jak to bude s uznáváním nebo neuznáváním protilátek. Zatím to má jenom Rakousko,” uvedl však premiér. “Studie naznačují, že u starších osob, které byly očkovány před pěti, šesti měsíci, dochází k významnému poklesu hladiny protilátek. A zase senioři, kteří to (covid-19) překonali, mají hladinu protilátek.

Andrej Babiš tak naráží na skutečnost, že u očkovaných osob hladina protilátek postupně klesá a zřejmě tak budou potřebovat posilující dávku. Naopak u lidí, kteří covid prodělali, některé studie ukazují naopak stále sílící protilátky. Čtěte více: Přirozené protilátky po prodělaném covidu v čase sílí, zjistili vědci. Na rozdíl od očkování, jehož efekt slábne

Podle premiéra by měření protilátek mohlo celkově pomoci, a to tak, že pokud někdo zjistí, že jich má málo, raději se nechá očkovat. Experti to však vidí spíše opačně a obávají se, že lidé budou jakoukoliv hladinu protilátek brát jako bezpečnou a naopak budou očkování oddalovat.

Andrej Babiš se otázkou protilátek začal poněkud nečekaně zabývat poté, co se ukázalo, že jeho dcera Vivien se nechce nechat očkovat právě kvůli tomu, že si nechala změřit protilátky, a ty jí vyšly velmi vysoké. “Nechala si totiž nabrat protilátky a má je šíleně vysoké, což jsme byli všichni překvapení. Znamená to, že musela covid prodělat, ale vůbec o tom neví, nic jí vůbec nebylo,” uvedla pro Blesk Monika Babišová za svou dceru. Je to přitom zajímavé, protože Vivien žádné příznaky covidu neměla. Pravidelně si dělala také testy, které vždy vyšly negativní.

Na protilátky se odkázal také hokejista Jaromír Jágr, když odmítl žádost Andreje Babiše, aby se stal tváří kampaně za očkování. Podle Jágra by to nebylo fér, když se sám nechce nechat očkovat, protože má dost protilátek. Čtěte více: Pavel Novotný se pustil do Jaromíra Jágra. “Pokrytecky nepřiznal, že je odpůrcem očkování.”

Babiš také překvapivě oznámil, že v Moravskoslezském a Ústeckém kraji bude zpracována klinická studie k protilátkám. Je ale otázkou, jakou bude mít kvalitu, když by její výsledky měly být k dispozici do konce srpna. Premiér chce také uspořádat kulatý stůl s odborníky, kde bude moderovat debatu na toto téma.

Čtěte také: Neuznávání protilátek proti covidu je podivné. V lidech vzbuzuje nedůvěru ve stát

Na ministerstvu zdravotnictví jsou však touto iniciativou poměrně překvapeni. “Upřímně moc nechápu, proč se vede tato diskuse, protože pro to nejsou žádné odborné podklady. Nelze říct, kdy je dostatek protilátek. Nikdo to nikdy nedefinoval,” uvedla pro Blesk.cz náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments