Jaroslav Flegr: na konci října bude v nemocnicích 10 tisíc lidí. Křivka nárůstu hospitalizovaných bere dech

Profesor Jaroslav Flegr zveřejnil křivku nárůstu hospitalizovaných pacientů s nemocí Covid-19. Právě na tuto statistiku se v současné době nejvíce hledí. Je jasné, že přibývají desítky tisíc nakažených každý den, jen se je nepodaří zachytit. Ovšem těžké případy jsou evidovány zcela přesně, protože tito lidé jednoduše péči potřebují a vyhledají ji.

Lidé, kteří zahltí nemocnice, už jsou dnes nakažení

Také proto se zde počítá s jasně danými čísly. Vzhledem k tomu, že růst nakažených je exponenciální, logicky je exponenciální také křivka hospitalizovaných pacientů. Dnes už je dobře známo, že přibližně čtyři procenta nakažených potřebují nemocniční péči. Podle biochemika Jana Konvalinky tento podíl v poslední době dokonce lehce stoupá.

Z grafu vyplývá, že když dnes máme asi 3000 hospitalizovaných pacientů, tak už 24.10. jich budeme mít 6 tisíc (s tím už teď nic neuděláme – ti lidé jsou již dnes nakažení) a 31.10. oslavíme 10 000 pacientů v nemocnicích,” uvedl Jaroslav Flegr na svém facebookovém profilu. “V Letňanech budují s velkou slávou polní nemocnici pro 500 pacientů – tak to mne tedy fakt uklidňuje. Sakra, podívá se už konečně někdo na tenhle graf!

Zdroj: Facebook Jaroslava Flegra

Je to zřejmě právě tato křivka, která budí ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Ten už ostatně přiznal, že Česká republika pravděpodobně překročila hranici počtu nakažených, která bude znamenat, že všichni nemusí dostat adekvátní péči, které by se dočkali ve chvíli, kdyby křivka nestoupala takto strmě a epidemie by byla pod kontrolou. Zkrátka to znamená přinejmenším přetížené nemocnice.

Čtěte také: Komentář: Profesor Flegr měl pravdu ve všem. Vláda by ho měla požádat o pomoc pro krizový štáb

Podle Jaroslava Flegra je nyní na místě maximální přísnost v trestání těch, kdo nerespektují opatření vydaná za účelem zabrždění epidemie. “Jen tak mimochodem – čtvrtina pacientů skončí na jednotce intenzivní péče a více než polovina z nich na ní do pár dnů zemře. V televizi se včera policisté chlubili, že porušování opatření zatím řeší domluvou. Ti jsou ale moudří a hodní, co?

Zdá se, že dnes už jen málokdo pochybuje o vážnosti situace. Snad jen stomatolog Roman Šmucler si trvá stále na svém, že české zdravotnictví tuto epidemie bez problému zvládne. To už ale není nic jiného než šíření konspiračních teorií.

Foto: archiv J. Flegra

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
151 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments