Je to tady. Nová vlna koronaviru se rozjíždí naplno. Podzim se ani letos neobejde bez omezení

Zatímco v minulých týdnech byl na místě ještě opatrný optimismus v tom ohledu, že další koronavirová vlna by mohla být výrazně slabší než ty předchozí, případně by vůbec nemusela nastat, teď už se zdá být jasné, že Česká republika takové štěstí mít nebude. Ukazuje se, že agresivně nakažlivá mutace delta se bleskurychle šíří mezi nenaočkovanými a navíc dokáže u řady lidí přebít i vakcínu.

Epidemie se tak rozjíždí přibližně o měsíc později než v minulém roce, ovšem velmi razantní silou. Už teď jsou čísla nově nakažených oproti minulému týdnu dvojnásobná, a tak nezbývá než oprášit již pozapomenuté poznatky o nebezpečí exponenciálního šíření, se kterým budeme mít prakticky jistě velké problémy.

České republice se nepodařilo dosáhnout kýžených 70 až 80 % proočkované populace. Počet plně naočkovaných se jen velmi pomalu přibližuje šedesáti procentům, což k potlačení viru nestačí, obzvlášť, když v této množině jsou lidé, jejichž protilátky získané vakcinací jsou již velmi slabé a proti nákaze a možná ani těžkému průběhu nebrání.

V této závažné situaci přitom vláda dosud vymyslela jediné: chce zrušit bezplatné testování. Podle odborníků je to nesmysl, protože jediné toto opatření skutečně funguje. Ostatní, jako například kontroly testů v restauracích či jiných službách, víceméně dodržovány nejsou. Hygienické stanice sice hlásí, že zpřísní kontroly, ale je vysoce nepravděpodobné, že si dodržování opatření, které nefunguje od samého začátku, vynutí.

Zatím přibývá pouze nově nakažených. Jak známo, v nemocnicích se vlna vždy projeví až s několikatýdenním odstupem. Tentokrát by však dopad na jednotky intenzivní péče měl být výrazně omezenější. Protilátky, ať už získané očkováním či proděláním nemoci, se o zmírnění dopadů postarají.

Je ale otázkou, zda varianta delta nezpůsobí výrazně větší množství nákaz, než na jaké jsme byli dosud zvyklí. Ty by potom vygenerovaly významnou zátěž pro nemocnice.

Při pohledu na rostoucí čísla se každopádně jeví stále pravděpodobněji, že na podzim dojde k výraznému zpřísňování opatření. Je otázkou, zda budou opět zavírány služby a obchody, vyloučit to bohužel nejde. Například Lotyšsko teď přistoupilo k měsíčnímu lockdownu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
29 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments