Komentář: Restaurace tentokrát zavřou na dlouhou dobu. Ukázalo se, že otevřené být nemohou

V příštím týdnu budou mít Češi pravděpodobně na dlouhou dobu poslední příležitost usadit se v pohodlí své restaurace a užít si jídlo a pivo s rodinou nebo přáteli. Po dosavadním přerušovaném provozu je bohužel více než pravděpodobné, že jakmile se restaurace pro tentokrát zavřou, už jen tak neotevřou. Poslední dny ukázaly, že Česká republika si až do příchodu vakcíny nebude moct dovolit významnější rozvolňování. Není to ani tak tím, že by lidé byli neukáznění, ale zkrátka tím, že jde o velmi rizikové prostory, ve kterých se koronavirus snadno přenáší.

Češi si restaurací užívali nejvíce v Evropě

Řekněme si na rovinu: Česko si otevřených restaurací užívalo dlouho, mnohem déle než drtivá většina evropských zemí. V létě se z Prahy opět stala jedna z největších večírkových destinací celé Evropy. Jednoduše proto, že zatímco jinde byly restaurace a bary zavřené, případně otevřené jen s velkými restrikcemi, v Česku jely naplno.

Po příchodu druhé vlny potom politici dlouhou dobu váhali s jejich uzavřením, k čemuž nakonec došlo. Opět dodejme, že okolní země hospody a bary zavřely v počátcích svých druhých vln, nikoliv až ve chvíli, kdy měly kolem deseti tisíc nových případů každý den.

Možná i proto byli Češi tak rozmlsaní a neviděli valného smyslu v tom, že restaurace zůstávají tak dlouho zavřené. Chtěli si je užít alespoň před Vánoci. Jenže ministerstvo zdravotnictví neodhadlo vhodný termín a podniky spolu s obchody otevřelo příliš brzy. V době, kdy epidemie byla stále rozjetá a stačilo malé přiťuknutí, aby ještě více akcelerovala. Upozorňoval na to epidemiolog Roman Prymula, který zřejmě správně spočetl první možný termín otevření na polovinu prosince. Pokud bychom bývali do té doby brzdili, mohla být čísla mnohem příznivější a po rozvolnění by nedošlo k tak rychlému opětovnému rozjezdu. Zavírat by se asi nakonec stejně muselo, ale Vánoce a možní i Silvestr bychom s otevřenými restauracemi přežili.

Čtěte také: Čtvrtý stupeň je bez debaty, oznámil v předstihu premiér Babiš uzavření restaurací a hotelů. Čaj venku mu ale nevadí

Epidemie otevření nedovolí

Inu, nestalo se. Teď mají každopádně politici draze potvrzeny vědecké studie, které na riziko restaurací jako semeniště viru upozorňovaly už několik měsíců.

Máme tu také zimu, ve které se koronaviru daří. A před sebou Vánoce, kdy se lidé budou potkávat, ať už to vláda zakáže nebo nikoliv. Epidemie se v těchto podmínkách zřejmě rozjede do míry, jakou jsme tu ještě neviděli. A že jsme si už zažili dost.

V takové situaci budou restaurace tím posledním, na co by politici mysleli. Budou muset zůstat zavřené dlouhé měsíce, a to pravděpodobně do doby, než se proočkuje významnější část populace a epidemii se podaří dostat zcela jednoznačně pod kontrolu. Dnes už totiž víme, že ani při tisíci případech denně nemá valného smyslu restaurace otevírat, protože rozvolnění do dvou týdnů přinese nutnost je znovu uzavřít. Takto se ale nedá pracovat, natožpak podnikat. Restauratéři potřebují jistotu, i když bude obnášet uzavřené podniky, ale na druhou stranu také nějakou pomoc.

Pokud si provozovatelé restaurací u jarní vlny říkali, že ji nějak přežijí a v případě té podzimní už byli pod velkým tlakem, bude současná uzávěra skutečnou zatěžkávací zkouškou, kterou zřejmě nepřežije značná část podniků. Bohužel se tak možná naplní slova odboráře Bohumíra Dufka, který by blahosklonně nechal polovinu hospod zkrachovat.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
České banky opět naplno ukazují, že v první řadě jim jde o zisky a až někde vzadu je péče o klienty. Tento trend dále sílí poté, co řada menších bankovních domů v České republice ukončila činnost. Byly to přitom právě ony, které často poskytovaly ty nejlepší podmínky a navíc nutily větší konkurenci chovat se více proklientsky. Obrácená situace Teď bohužel vidíme určitý návrat v čase, kdy sice velké banky neváhají investovat obrovské prostředky do reklamních kampaní, ve kterých deklarují hranou starost o finanční zdraví svých klientů, ovšem ve skutečnosti dělají všechno pro to, aby si samy namastily kapsy. Sotva začala Česká národní banka snižovat úrokové sazby, a to dosud nikterak výrazně, využily toho české banky k tomu, že snížily úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Často přitom výrazněji, než jaký byl skutečný pokles centrální úrokové sazby. K tomu mají jistě právo, ovšem na druhé straně by měly obdobně snižovat sazby na hypotékách a úvěrech. To ovšem dělají velmi neochotně, pomalu a málo. V opačném gardu tu tedy máme to, co jsme zažívali v době, kdy inflace sílila a ČNB naopak sazby zvyšovala. Tehdy šly velmi rychle a ochotně nahoru právě úroky z úvěrů, ovšem na spořicích účtech se přidávalo jen velmi pozvolně. Navíc se opět vrací velmi tvrdé podmínky pro spořicí účty. U České spořitelny, ČSOB a Komerční banky opět platí, že nejvyšší možnou úrokovou sazbu je možné získat pouze na úložky do 200 tisíc, respektive 250 tisíc korun. Není to výhodné To bylo málo už před lety, kdy se tato omezení zaváděla, ovšem po velké inflaci z minulých let jsou tyto limity doslova směšné. Nad ně už je potom úročení výrazně méně výhodné. To platí také o termínovaných vkladech, kdy je u těchto bank například vklad na 12 měsíců úročen maximálně 3,5 %. Ještě nedávno to bylo kolem 5 %. Velké banky také postupně zvyšují poplatky. Například Moneta Money Bank požaduje 5 Kč za každé potvrzení transakce pomocí SMS. Česká spořitelna za tu samou službu chce rovněž nemalých 3,50 Kč. Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Hodně se aktuálně mluví také o nejrůznějších skrytých poplatcích, jako jsou vysoké kurzové rozdíly u měnové konverze, kdy snadno přijdete o několik procent z částky. Případně také poplatky za méně využívané služby, jako je přijetí dolarové platby na účet. To vás běžně vyjde na 1000 Kč a více. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ceny nemovitostí v České republice opět šplhají vzhůru a už se nedá očekávat, že by nějakým zásadnějším způsobem propadly. Svou cenu si tedy dokázaly víceméně udržet i ve složitém období, a kdo spekuloval na to, že nakoupí levně, nakonec zřejmě spláče nad výdělkem. Teď mu totiž trh začne znovu pořádně unikat. Kupte si levně byt Přeci jen však určité možnosti, jak pořídit byt, dům nebo nějakou investiční nemovitost levněji, ještě jsou. Člověk ovšem nesmí hledat na zprofanovaných webech, jako jsou například Sreality, kde už jsou cenové nabídky opravdu hodně přestřelené. Málokdo ví, že svůj vlastní web s nemovitostmi má také stát. Jmenuje se Nabídkamajetku.cz a provozuje ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. K dispozici je tu celá řada věcí, jako jsou například auta, movité věci, umění, ale právě i nemovitosti, a to prakticky ve všech krajích České republiky. Jako na kterémkoliv jiném inzertním webu si zde můžete vyhledat nemovitost podle svého přání. Nabídky mají většinou obdobu aukcí, kdy je vždy stanoveno nejnižší podání, tedy jinak řečeno vyvolávací cena. To je nejnižší částka, za kterou můžete byt, dům, garáž nebo pozemek koupit. Dále se potom dá přihazovat po určených částkách. Nabídky jsou opravdu výhodné Často se však stává, že se nemovitost prodá už za vyvolávací cenu. K dispozici je například pěkná nabídka bytů, a to i v Praze. Třeba byt 2+kk v Holešovicích je možné získat za cenu 5 679 000 Kč, což není vůbec špatné, a pokud by se to podařilo, byla by to velmi výhodná koupě. Jsou tu ale i podstatně levnější byty. Třeba dvoupokojový byt s kuchyní v Krupce se prodává od ceny 1 084 000 Kč. Bydlení za milion korun, to už se dnes jen tak nevidí. A co teprve pěkný rodinný dům v obci Žatčany za 2,2 milionu korun? To také není špatné, že? Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré “Tohle je asi nejlepší web s nemovitostmi. Někdy je to docela drahé, ale dají se tam najít skutečně levné byty. Sám jsem jich odtud několik koupil, většinou za vyvolávací cenu, a obratem potom prodal podstatně dráže,” říká pan Milan, který se věnuje investicím do nemovitostí už pět let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Potenciálně velké problémy čekají všechny klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny. Chystá změna se sice bude týkat přibližně jen poloviny z nich, ovšem naletět může skutečně každý. Půjde o velkou akci, na kterou se pojišťovna připravuje a raději dopředu varuje. Budou vás chtít nachytat Co se bude dít? Nejde o nic jiného, než že celkem polovina klientů VZP letos dostane novou kartičku pojištěnce. Samotný proces pro ně bude velmi jednoduchý a nemusí sami nic iniciovat. Důležitá kartička, kterou se prokazujete například u lékaře, vám přijde poštou. Ale vzhledem k tomu, co se v České republice už delší dobu děje, je prakticky jisté, že se své příležitosti chopí nejrůznější podvodníci. Ti pravděpodobně znovu zkusí štěstí a budou lidem tvrdit, že pro získání nové kartičky musí udělat to či ono. Zřejmě jim pošlou odkaz, do kterého budou mimo jiné muset vyplnit i přihlašovací údaje ke svému bankovnímu účtu. Stránka bude nejspíše vypadat velmi profesionálně a těžko ji rozeznáte od oficiálního webu VZP nebo své banky. Naletět tedy můžete opravdu rychle a vmžiku pak přijdete o své úspory, které vám organizovaná skupina vyluxuje z vašeho účtu. VZP proto dopředu hlásí, že za účelem nových kartiček pojišťenců nebude své klienty kontaktovat telefonicky. Proto pokud dostanete telefonát od kohokoliv, kdo se bude vydávat za pracovníka pojišťovny a nabízet vám nějakou součinnost, raději na jeho výzvy nereagujte a případně sami kontaktujte infolinku společnosti, kde vám vše podstatné sdělí. Na co se připravit? Je docela možné, že budou chodit i obyčejné SMS, ve kterých vás budou nejrůznějším způsobem vyzývat k akci, a to například pod hrozbou výpovědi smlouvy a dalších věcí, které reálně nastat nemohou. Jediný problém s novou kartičkou by mohl nastat tehdy, pokud máte u Všeobecné zdravotní pojišťovny uloženy starší kontaktní údaje, které už neplatí. V takovém případě je dobré je aktualizovat, což můžete udělat telefonicky, na pobočce, ale také emailem. Čtěte také: Největší zdravotní pojišťovna v Česku rozdává 2000 Kč. Přihlaste se o peníze, ať vám nepropadnou Celkem se bude výměna kartičky pojištěnce týkat 2,739 milionu lidí, což je čtvrtina všech občanů České republiky. Půjde tedy o opravdu rozsáhlou akci, na které se budou chtít podvodníci přiživit. Platí přitom, že kartičku byste měli obdržet nejpozději měsíc před vypršením platnosti té stávající. Průkazy potom budou platit dalších deset let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *