Koronavirová noha. Jeden z méně známých příznaků Covidu-19

Jedno je jisté: zatím neznáme všechny příznaky koronavirové infekce, protože neustále přibývají nové a nové. Odhalují je lékaři po celém světě, kteří se na léčbu nemoci Covid-19 zaměřují. Spolu s jistým úbytkem pacientů v některých zemích mají více času je zdokumentovat a předat kolegům. Mezi oficiální příznaky, které vede Světová zdravotnická organizace (WHO) se nicméně dostávají pomalu.

Týká se až pětiny pacientů

Jedním z posledních důležitých zjištění o nemoci Covid-19 je skutečnost, že u řady pacientů ji provází vyrážka. Tu někteří připodobňovali ke kopřivce, případně podráždění kůže po lehkých omrzlinách. Zdá se, že vyrážka se může objevit jak v horní části těla, tak na končetinách. Právě ty podle všeho patří k místům, kde se vyskytuje.

Čtěte také: Koronavirus je možné zlikvidovat běžně dostupnou ústní vodou, zjistili vědci

Někteří lékaři už pro tento příznak začali používat zjednodušený výraz “koronavirová noha”. Případy s těmito příznaky hlásí lékaři ze Spojených států amerických, Belgie, Nizozemska, Španělska i Itálie.

Jde o zvláštní bolestivé léze na nohách, zejména pak prstech, Achillově šlaše nebo chodidlech. Podle italských lékařů se tento typ nepříjemné vyrážky objevil u celých 20 % pacientů, kteří se léčili s koronavirem. Přibližně u poloviny z tohoto počtu se příznaky objevily při nástupu nemoci Covid-19, zatímco u druhé poloviny se vyrážka objevila až ve chvíli, kdy ostatní příznaky pominuly. Znepokojující je, že “koronavirová noha” byla zaznamenána i u lidí, kteří byli testováni negativně. Je nicméně možné, že infekcí už prošli a sekundárně se u nich objevil tento příznak.

Bolestivý symptom

V některých záznamech je možné číst také o “koronavirovém prstu”. Zdá se, že nejbolestivější je právě vyrážka na prstech u nohy. Zde jsou nejčastěji pozorovány červené až fialové léze. Kromě úporné bolesti se projevují také silným svěděním. Podle některých pacientů je pocit podobný, jako by měly na prstech omrzliny. Lékaři uvádějí, že podobné projevy může mít nemoc i týdny po skončení akutní fáze.

Čtěte také: Český imunolog léčí koronavirus lékem za pár korun. Nikoho ale nezajímá, protože na něm nepostavíte byznys, tvrdí

Na tom všem je nicméně možné najít i pozitiva. Zdá se, že pacienti s koronavirovou nohou nebo prsty obvykle nemají zvlášť závažný průběh nemoci “Většině pacientů, které s touto vyrážkou ošetřujeme, se daří velmi dobře,” uvedla pro NY Times lékařka Ester Freeman z nemocnice v Massachusetts.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments