Ledy se pohnuly. Česká spořitelna vám konečně zaplatí, když si u ní uložíte peníze

Razanci, s jakou Česká národní banka zvyšuje úrokové sazby a způsob, jakým se to přelévá do reálné ekonomiky, možná nejlépe dokládá skutečnost, že největší česká banka v reakci na tyto kroky ČNB po skutečně dlouhé době zvedla úrok na svém spořicím účtů.

Čtěte také: ČNB brutálně zvedla úroky. Majitelé hypoték pláčou, majitelé spořicích účtů slaví

Banka o peníze nestála

Je třeba si přitom uvědomit, že u České spořitelny byl v posledním desetiletí úrok na spořicích účtech v podstatě nulový. Odrážel tak nulovou ochotu banky platit svým klientům za to, že si u ní uloží peníze. To je přitom v bankovnictví zcela standardní a zdravý jev. Kdo do banky peníze přinese, má za ně dostat adekvátní úrok. Kdo si je odnese, musí něco zaplatit.

Zatímco druhá část rovnice v podobě hypoték a úvěrů stále fungovala, byť i zde byly úroky nižší, spořicí účty Česká spořitelna v podstatě odepsala. Dobře totiž věděla, že lidé se o své úložky zajímají jen velmi málo a jen několik procent jich skutečně řeší, zda dostává nějaký úrok.

Důvodem, proč banka téměř žádné úroky svým klientům neplatila, byla skutečnost, že hodnota peněz neustále klesala. Zároveň jich bylo v oběhu a tedy i v pomyslných trezorech České spořitelny stále více. Když nosíte dříví do lesa, také vám za to nikdo zvlášť nepoděkuje.

Foto: Shutterstock

Inflaci ani tak neporazí

Situace se tak začala měnit až teď, kdy cena peněz zcela jednoznačně stoupá, a to rychlým tempem. Česká spořitelna tak navýšila úrok na spořicích účtech Plus a Erste Premier z 0,2 % na 1,5 % (do jednoho milionu korun).

To je skokový nárůst a číslo, které jsme u Spořitelny už hodně dlouho neviděli. Na druhou stranu to není ani žádný velký zázrak, když uvážíte, že máme pětiprocentní inflaci, která navíc ještě poroste. Podle včerejších slov guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka až k 7 %.

Čtěte také: Nejlepší spořicí účty – listopad 2021. Úroky konečně rostou

Úroky zvyšují také další banky. Nejlépe na tom je aktuálně Trinity Bank, která nabízí 2,08 %, což je ale stále hodně pod aktuální inflací.

Foto: Shutterstock, zdroj: sazebník České spořitelny

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments