Od elektřiny a plynu vás dodavatel může odpojit rychle, a to i v zimě. Jak se nedostat do problémů

Česká republika si aktuálně prožívá energetickou krizi a statisíce lidí zjišťují, jaké to je, když upadnou do takzvané energetické chudoby. To byl přitom ještě před pár týdny pojem, který tu prakticky nikdo neznal. Teď ale představuje jeden z největších problémů, jež je momentálně třeba řešit. Vážně totiž hrozí, že velké množství domácností nebude mít na zaplacení záloh či faktur za elektřinu a plyn.

Začíná se upomínkami

Ačkoliv by se mohlo zdát, že v dnešní době nikomu nemůže hrozit odpojení od elektřiny a plynu, snad až na chronické neplatiče, které nějaké složenky nikdy nezajímaly, opak je pravdou. Dodavatelé energií nejsou charitou, nýbrž soukromými firmami a řídí se jasnými pravidly. Pokud za elektřinu a plyn neplatíte, nekompromisně vás od nich odstřihnou. A je jim vcelku jedno, jaké je zrovna roční období a že nebudete mít, jak svítit či topit.

Systém plateb za energie je postaven na zálohách. Nestačí tedy jednou ročně zaplatit za odebranou elektřinu a plyn. Naopak, je zapotřebí průběžně hradit zálohy na konečné vyúčtování. Na jeho základě potom už jen zaplatíte nedoplatek, případně je vám vráceno to, co jste přeplatili ve formě přeplatku.

Jde tedy právě o zálohy, co je třeba platit, aby vám nebyl přívod energií přerušen. Pro dodavatele je pochopitelně denním chlebem, že se s platbou některé ze záloh domácnosti opozdí, ať už proto, že opomenou, nebo proto, že v daný moment nemají peníze. V takovém případě se obvykle dodavatel připomene emailem nebo SMSkou. Pakliže je záloha uhrazena třeba v dalších 14 dnech, nic se neděje. U standardních dodavatelů, jako je ČEZ, PRE či Innogy, není účtováno ani žádné penále.

Foto: Shutterstock

Po nezaplacení dvou záloh můžete být odpojeni

Pokud byste však s platbou zálohy otáleli i nadále, začne se váš dodavatel připomínat vehementněji. V takovém případě už zasílá poštovní upomínky, které jsou obvykle zpoplatněny již stokorunovými částkami. Je pochopitelně zbytečné si účty za energie zvyšovat tímto způsobem, ale pokud takovou upomínku vyslyšíte, opět se nestane nic více, než že uhradíte o pár stovek více.

Pokud se ale vše dostane do stavu, kdy po jedné neuhrazené záloze přijde i druhá, už začíná být pomalu zle. Ano, je to překvapivě rychlé. Podle Energetického regulačního úřadu je možné odpojit domácnost, která opakovaně nedostává svým závazkům. Opakovaně u většiny dodavatelů znamená dvakrát.

K odpojení okamžitě po neuhrazení druhé zálohy však dochází jen výjimečně, například v případě, že jde o problémového zákazníka. V jiných případech však standardní dodavatelé vyvíjejí snahu, aby k tomuto kroku nemuseli přistoupit.

Pokud už se musí dodavatelé uchýlit k akci, obvykle nejprve dodávky pouze přeruší a zašlou další výzvu k uhrazení nedoplatků. Pokud ani ta není vyslyšena, dochází k odpojení energií včetně elektroměru či plynoměru. To už je opravdový problém, protože za znovupřipojení je třeba uhradit nemalou částku. I po odpojení přitom platí, že dluh po vás bude nadále vymáhán.

Čtěte také: Zálohy za plyn 21 tisíc měsíčně. Více než plat. Klienti Bohemia Energy dostali nové výměry a neví, co si počít

Foto: Shutterstock

Řešením je splátkový kalendář

Dodavatele energií si však nepředstavujte jako nějaké vykuky, kteří vás chtějí od proudu a plynu odpojit co možná nejdříve. Ba právě naopak. Pokud komunikujete, můžete společně najít řešení i navzdory tomu, že aktuálně nemáte dost prostředků na zaplacení.

Typickým řešením jsou splátkové kalendáře. Všichni hlavní dodavatelé deklarují, že jsou k nim ochotni přistoupit. Má to však své předpoklady. Předně nesmí klienty hrát “mrtvého brouka” a před dodavatelem se měsíce takříkajíc schovávat, aby pak v poslední okamžik vytáhl s prosbou o splátky. Tak to fungovat nebude.

Čtěte také: ČEZ dramaticky zdražil elektřinu a plyn až o 100 %, a to i stávajícím zákazníkům. Elektřiny má přitom přebytek na vývoz

V optimálním případě dodavatele kontaktujte ještě před termínem uhrazení zálohy s prosbou, zda byste dočasně nemohli přejít na splátkový kalendář. Pokud jste do té doby neměli žádné vroubky, není důvod, aby vám dodavatel nevyhověl.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments