Další velký dodavatel elektřiny a plynu se chová jako Bohemia Energy před krachem. Klienty láká do pasti, která je vyjde draho

Nezdá se, že by se situace kolem vysokých cen elektřiny a plynu měla v blízké době uklidnit. Naopak, je pravděpodobně třeba se připravit na to, že nárůst cen bude dlouhodobější a může se ještě zvyšovat. Jak ukázal příklad společnosti Bohemia Energy, v tomto prostředí se klidně může stát, že se váš dodavatel energií začne chovat neeticky či dokonce protiprávně, případně rovnou zkrachuje.

Vezmi dražší elektřinu a plyn, nebo odejdi

Energetický regulační úřad si na desítky dodavatelů, kteří lidem poskytují své služby v dodávkách plynu a elektřiny rozhodl posvítit. Před pár dny je vyzval k tomu, aby mu dodaly údaje o zajištění komodit pro své zákazníky. ERÚ potom také konstatoval, že řada dodavatelů mu data neposkytla, což může být jistým varováním, že krach Bohemia Energy a dalších nebyl posledním v řadě.

Na problémy teď upozorňují mimo jiné klienti společnosti Armex Energy, která obsluhuje desítky tisíc domácností jak s plynem, tak elektřinou. Tato firma se v minulých dnech uchýlila k nekalé tržní praktice, kdy lidem posílá výzvy s tím, že je převádí na takzvané spotové burzovní ceny. Ve výsledku to znamená, že spotřebitelé jsou odkázáni na výkyvy světových burz, které jsou teď extrémně divoké.

Přišel mi od nich dopis, že se mi vyplatí přejít na spotové ceny elektřiny a plynu. Mám v zásadě dvě možnosti, buď na to přistoupit a platit více, nebo odejít,” sdělil pro Mix24.cz zákazníky Armex Energy. Považuje to za neférový přístup, protože měl za to, že má ceny zafixované a teď, v době, kdy jsou ceny nejvyšší, se mu nechce hledat nového dodavatele.

Foto: Shutterstock

ERÚ varuje, ale moc dělat nemůže

Energetický regulační úřad o těchto praktikách některých dodavatelů ví a na základě podnětů zákazníků je také šetří. Přiznává však, že nemá příliš možností, co s tím dělat. Na základě šetření může dodavatel dostat pokutu, ale to už také nemusí existovat. ERÚ tak na svém webu alespoň varuje: “V konkrétních případech byl spotřebitelům jako alternativa nabídnut produkt, kde se ceny počítají podle vzorce, který přímo zohledňuje aktuální cenu elektřiny nebo plynu na burze. Takové nabídky však mohou být nebezpečné právě ve chvíli, kdy ceny na burzách rostou, což se v současnosti děje.”

Armex Energy přiznává, že tímto způsobem postupuje. “Začali jsme naše klienty převádět na nový spotový produkt, protože právě tento produkt je za stávající situace na trhu nejférovějším,” řekl pro Lidovky.cz šéf firmy Hynek Sagan. Nedodává však už, že je to krok, který pomáhá především společnosti jako takové, přičemž zákazníky nemilosrdně předhazuje výkyvům trhu. Argumentuje sice, že jakmile ceny na burzách klesnou, zákazníci to okamžitě pocítí, ovšem to se nemusí stát ještě dlouhou dobu.

Čtěte také: Zastropování záloh za elektřinu a plyn skončí ještě větším neštěstím. Řešení je jiné

Foto: Shutterstock

Stále lákají nové klienty

Nutno také dodat, že přesně tímto způsobem postupovala společnost Bohemia Energy v týdnech před svým koncem. Také ona, stejně jako Armex Energy, lákala zákazníky do této pasti až do poslední chvíle. Někteří tak uzavřeli smlouvy vpředvečer krachu.

Pokud jste nyní u dodavatele poslední instance (DPI) a chcete se vyhnout vysokým cenám za energie, neváhejte a obraťte se na nás. Jsme připraveni Vám nabídnou elektřinu i zemní plyn za výhodných podmínek. Pokud si přejete rovnou sjednat smlouvu on-line, klikněte na tlačítko níže,” píše se na stránkách Armex Energy, která rovněž stále nabírá klienty.

Čtěte také: Miliardář Písařík z Bohemia Energy se pokouší převést obří soukromý majetek. Obává se hromadné žaloby klientů

Argumentaci o nutnosti přechodu na spotové ceny také popírá jednání stabilních dodavatelů, kteří svým klientům nic takového neprovádí a radí jim uzavírat fixované kontrakty.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments