Další velký dodavatel elektřiny a plynu se chová jako Bohemia Energy před krachem. Klienty láká do pasti, která je vyjde draho

Nezdá se, že by se situace kolem vysokých cen elektřiny a plynu měla v blízké době uklidnit. Naopak, je pravděpodobně třeba se připravit na to, že nárůst cen bude dlouhodobější a může se ještě zvyšovat. Jak ukázal příklad společnosti Bohemia Energy, v tomto prostředí se klidně může stát, že se váš dodavatel energií začne chovat neeticky či dokonce protiprávně, případně rovnou zkrachuje.

Vezmi dražší elektřinu a plyn, nebo odejdi

Energetický regulační úřad si na desítky dodavatelů, kteří lidem poskytují své služby v dodávkách plynu a elektřiny rozhodl posvítit. Před pár dny je vyzval k tomu, aby mu dodaly údaje o zajištění komodit pro své zákazníky. ERÚ potom také konstatoval, že řada dodavatelů mu data neposkytla, což může být jistým varováním, že krach Bohemia Energy a dalších nebyl posledním v řadě.

Na problémy teď upozorňují mimo jiné klienti společnosti Armex Energy, která obsluhuje desítky tisíc domácností jak s plynem, tak elektřinou. Tato firma se v minulých dnech uchýlila k nekalé tržní praktice, kdy lidem posílá výzvy s tím, že je převádí na takzvané spotové burzovní ceny. Ve výsledku to znamená, že spotřebitelé jsou odkázáni na výkyvy světových burz, které jsou teď extrémně divoké.

Přišel mi od nich dopis, že se mi vyplatí přejít na spotové ceny elektřiny a plynu. Mám v zásadě dvě možnosti, buď na to přistoupit a platit více, nebo odejít,” sdělil pro Mix24.cz zákazníky Armex Energy. Považuje to za neférový přístup, protože měl za to, že má ceny zafixované a teď, v době, kdy jsou ceny nejvyšší, se mu nechce hledat nového dodavatele.

Foto: Shutterstock

ERÚ varuje, ale moc dělat nemůže

Energetický regulační úřad o těchto praktikách některých dodavatelů ví a na základě podnětů zákazníků je také šetří. Přiznává však, že nemá příliš možností, co s tím dělat. Na základě šetření může dodavatel dostat pokutu, ale to už také nemusí existovat. ERÚ tak na svém webu alespoň varuje: “V konkrétních případech byl spotřebitelům jako alternativa nabídnut produkt, kde se ceny počítají podle vzorce, který přímo zohledňuje aktuální cenu elektřiny nebo plynu na burze. Takové nabídky však mohou být nebezpečné právě ve chvíli, kdy ceny na burzách rostou, což se v současnosti děje.”

Armex Energy přiznává, že tímto způsobem postupuje. “Začali jsme naše klienty převádět na nový spotový produkt, protože právě tento produkt je za stávající situace na trhu nejférovějším,” řekl pro Lidovky.cz šéf firmy Hynek Sagan. Nedodává však už, že je to krok, který pomáhá především společnosti jako takové, přičemž zákazníky nemilosrdně předhazuje výkyvům trhu. Argumentuje sice, že jakmile ceny na burzách klesnou, zákazníci to okamžitě pocítí, ovšem to se nemusí stát ještě dlouhou dobu.

Čtěte také: Zastropování záloh za elektřinu a plyn skončí ještě větším neštěstím. Řešení je jiné

Foto: Shutterstock

Stále lákají nové klienty

Nutno také dodat, že přesně tímto způsobem postupovala společnost Bohemia Energy v týdnech před svým koncem. Také ona, stejně jako Armex Energy, lákala zákazníky do této pasti až do poslední chvíle. Někteří tak uzavřeli smlouvy vpředvečer krachu.

Pokud jste nyní u dodavatele poslední instance (DPI) a chcete se vyhnout vysokým cenám za energie, neváhejte a obraťte se na nás. Jsme připraveni Vám nabídnou elektřinu i zemní plyn za výhodných podmínek. Pokud si přejete rovnou sjednat smlouvu on-line, klikněte na tlačítko níže,” píše se na stránkách Armex Energy, která rovněž stále nabírá klienty.

Čtěte také: Miliardář Písařík z Bohemia Energy se pokouší převést obří soukromý majetek. Obává se hromadné žaloby klientů

Argumentaci o nutnosti přechodu na spotové ceny také popírá jednání stabilních dodavatelů, kteří svým klientům nic takového neprovádí a radí jim uzavírat fixované kontrakty.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

24 názorů k článku “Další velký dodavatel elektřiny a plynu se chová jako Bohemia Energy před krachem. Klienty láká do pasti, která je vyjde draho

 1. Banda zlodějů. Nechápu, proč je toto v Česku legální, proč mají tyto překupníci s energiemi vůbec oficiálně licenci nebo živnost, proč to stát oficiálně nezakáže!
  Nechápu!

  1. to je jednoduché.spousta politiků na vládní a regionální úrovni jsou na tom zainteresovaní nebo v dozorčích radách těchto firem pochopitelně za držhubné.je to prostě já na bráchu,a brácha na mně.

  2. Prvotní viník je zase Brusel, který nám to již před 15 lety přikázal k vůli zavedení liberalizace trhu s energiemi. Brusel celou dobu vymýšlí 3,14čoviny a my potom máme k vůli tomu problémy a nejen v energetice. Jako by nám EU byl čert dlužen. Velké problémy nám ovšem tepve začnou až se naplno rozjede bruselská utopická klimatická agenda Green deal a bohužel od nastupující nové vlády ponížených bruselských patolízalů se už vůbec nedá očekávat, že se bude Bruselu šprajcovat. Babiš se Bruselu trochu ošíval, ale ti po něm budou ještě sami agilně se předhánět aby vzorně splnili každou bruselskou kokotinu, bez ohledu na ekonomiku země a dopady na obyvatele.

 2. Jak to ze eru nic neudela proc se zastávají smejda který udelal skoro milion lidí nešťastných kde to proboha žijeme

  1. Buržoust bude vždy lepší hospodář,než stát!Hulákalo se po převratu 89…
   Tak jejich voliči neremcejte a plaťte!
   😀

  2. ERÚ celá léta nedělal vůbec nic a teď najednou by měl začít něco dělat?
   Na můj dotaz jak konkrétně se projevuje, že ERÚ zejména chrání oprávněné zájmy zákazníků a spotřebitelů v energetických odvětvích (§17 odst. 4 zákona č. 458/2000Sb., energetického zákona) jsem zatím nedostal od ERÚ žádnou odpověď …

 3. Přesně toto mi napsali tito energošmejdi u ktrých jsem byl 5 let . Nehodlám to akceptovat a dávám výpovědˇ ! Najdu si jiného dodavatele

  1. V tomto odvětví si dnes bohužel nikde nevyberete. Přešel jsem od Xenergie,nuceně k DPI – Eon,Innogy a následně rychle k novému dodavateli, pouze proto, že jsem musel. Provoz DPI bych po dobu 6-ti měsíců neufinancoval!

 4. Tolik Energo šmejdů je snad jen u nás neměli by dovolit tolik prodejců je vidět že je to výnosný bisnis.

 5. Divny kazdej den pisou jak klesaj ceny plynu a u nas porad strasi jak pujdou na horu. To si zase pár dobytků nahrabe miliard.

 6. ERU nemůže nic dělat. Další banda zbytečných vyžírků za naše daně. Proč je tedy nezruší , proč se vlastně takhle blbě ptám.

 7. Dobrý večer přeji byla jsem také klientkou Bohemia energy a chtěla bych se zapojit k podání k žalobě proti Bohemia energy.A kam se po případě obrátit.Já už v todle státě ničemu opravdu nerozumím a co se děje.A ty nahoře jsou všechny stejná verbeš jak Písaříl atd.V dnešní době my obyčejní lidé nemáme žádné odvolání a nikde.

 8. Samozřejmě že stabilní dodavatelé nedoporučují přechod na spot, protože chtějí, aby jim lidé podepsali fixace za současné absurdní ceny, které do dvou měsíců přitom pravděpodobně spadnou minimálně o 1/3. Spot je naopak výhodný, protože i současné spotové ceny jsou výrazně nižší, než ceníkové ceny klasických dodavatelů a dokonce jsou levnější i než třeba plyn od ČEZu s fixací na 3 roky! 1MWh plynu na burze vyjde na nějakých 1800,-, přitom standardní ceníkové ceny většiny dodavatelů jsou okolo 2.700-3.200,- :). A navíc je jasné, že nejpozději na jaře spadne výrazně cena plynu i elektřiny, což se na burze projeví hned, ale joudové s fixací a klasických dodavatelů budou x let platit jak mourovatí absurdní částky, na které se v současnosti upíší.

 9. Je smutné, že naše země má dostazek elektřiny, ale dáváme ji do Německa na burzu a odtud ji draze kupujeme zpět! A to se vyplatí.

 10. Já jsem u Centropol energie a před týdnem od nich dostál dopis že my elektřinu zdraží z necelých 1800 na 3300 včetně DPH,byl sem u nich na pobočce tak nebo přistát na jejích cenu nebo dat výpověď,co mám dělat netuším?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *