Lituji toho, řekl o přijetí ministerské funkce Prymula. Roušky sundáme nejdříve koncem jara, a to pod jednou podmínkou

Ministr zdravotnictví Roman Prymula vystřídal svého neúspěšného předchůdce Adama Vojtěcha ve chvíli, kdy situace s koronavirem v České republice už doopravdy hořela a v dalších dnech se měla ještě zhoršit. Vojtěchova nečinnost způsobila, že Česko je v přepočtu na počet obyvatel nejzasaženější zemí v Evropské unii a po Izraeli i na světě. V takovém okamžiku by si převzetí ministerské zodpovědnosti zřejmě každý dvakrát rozmyslel.

Prymula není ve funkci šťastný

Epidemiolog Roman Prymula v tom ale viděl naplnění své celoživotní mise, a tak bez velkého otálení nabídku od premiéra Andreje Babiše přijal. Okamžitě po nástupu do úřadu začal přijímat nepopulární opatření, která ho v očích mnoha lidí činí nenáviděnou osobou. A jak se zdá, ještě není konec. Ve středu pravděpodobně přijde částečný lockdown, a pokud to nezabere, bude muset přijít na řadu kompletní uzavření ekonomiky.

Když tak Roman Prymula v televizi Prima dostal otázku, zda je ve své nové funkci rád a spokojený, odpověděl jednoznačně: “Nejsem a lituji toho,” prohlásil ministr. Není to podle něj tak, že by nevěděl, že lidé s opatřeními nesouhlasí, ale nelze se jim zkrátka vyhnout. Prymula však připustil, že by epidemii stejně musel řešit ze své pozice epidemiologa a tam už v této chvíli není zase takový rozdíl. Ve skutečnosti je to takto procesně jednodušší.

Roušky skončí, jen když bude vakcína

Ministr zdravotnictví Roman Prymula také ujistil, že na roušky by si Češi měli pokud možno zvyknout. Epidemiolog chápe, že je jejich povinné nošení mnohým nepříjemné a leckomu se v nich špatně dýchá. Jsou však v této situaci nejúčinnějším opatřením. Když měl říct výhled, kdy bychom se roušek mohli zbavit, uvedl: “Světlo na konci tunelu je druhý kvartál příštího roku.” Roušky tak budeme nosit přinejmenším do konce jara, a pak je opustíme, ale jen za předpokladu, že v té době prodělá Covid-19 dostatečné množství lidí a bude k dispozici vakcína, kterou se zbylá část prooočkuje. Dodal, že vakcínu zajišťuje centrálně Evropská unie a její aplikace bude zdarma. Neplánuje se nákup ruské vakcíny Sputnik, jež neplní evropské parametry. Může se však stát, že se vývoj vakcíny opozdí nebo v té době nebude dostupná v dostatečném množství. Potom by bylo nutné povinnost nosit roušku protáhnout.

Prymula také důrazně varoval všechny, kdo nosí roušku pod nosem, aby tak nečinili. Je to podle něj zbytečné a rovná se to stavu, jako by tito lidé roušku nenosili.

Nový ministr zdravotnictví také v poslední době částečně opustil svou přísnou tvář, jakkoliv opatření, která vyhlašuje, přísná jsou. Zřídil si účet na Twitteru, kde se snaží národ povzbudit částečně humornými odpověďmi na dotazy lidí. Prezident Miloš Zeman také potvrdil, že chce udělit ministrovi zdravotnictví nejvyšší český řád.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
67 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments