Manažersky jste selhal, opřel se Babiš tvrdě do Blatného. Jeho konec přijde zřejmě v dubnu

Pomyslná schránka ministra zdravotnictví Jana Blatného se plní vytýkacími dopisy od premiéra Andreje Babiše, což je velmi zvláštní forma komunikace. Tyto dopisy navíc pravidelně unikají na veřejnost a publikují je Lidové noviny, které patří do konsorcia Agrofert, jež prostřednictvím svěřenských fondů stále patří Andreji Babišovi.

Nelze se tak ubránit dojmu, že tímto způsobem pomalu, ale jistě premiér postrkuje svého ministr k útesu, ze kterého ho zřejmě v dubnu definitivně srazí. Po včerejší schůzce s prezidentem Zemanem totiž premiér uvedl, že do konce března žádné změny na ministerských postech sice nebudou, ale v dubnu že už se nedají vyloučit.

V posledním z minimálně tři vytýkající dopisů na adresu Jana Blatného se premiér podivuje nad tím, jak je možné, že ministerstvo nezajistilo dostatek léků na covid, které už jsou v experimentální fázi k dispozici. “Dle mých informací nemocnice nebyly o léčivech s protilátkami včas a řádně informovány, což hodnotím jako Vaše manažerské selhání. V době, kdy nemáme dostatek vakcín, jste měl Vy jako ministr zdravotnictví umožnit indikovaným pacientům léčbu s protilátkami v největší možné míře, k čemuž ovšem podle mých informací nedošlo,” píše Babiš v dopise, ze kterého citují Lidové noviny.

Očekával bych od Vás podporu vstupu nových léků proti covidu do ČR a jejich propagaci a zavádění do léčebných postupů. Bohužel jsem se u Vás s tímto přístupem doposud nesetkal,” píše premiér v dopise. Jde o velmi tvrdá slova, ve kterých dává ministrovi za vinu jeho laxní přístup. Už minulý týden se přitom Blatný musel vypořádat s jiným vytýkacím dopisem.

V minulém týdnu vyšlo najevo, že od Babiše dostal nabídku stát se ministrem zdravotnictví epidemiolog Petr Smejkal. Ten ji podle vlastních slov odmítl, což zřejmě Blatnému zachránilo krk na další týdny. Je však evidentní, že premiér jeho nástupce aktivně shání, a pokud by byl nějaký k dispozici, současný ministr by se musel poroučet.

Jan Blatný je navíc ve stále větší izolaci. Babiš už ho ohledně covidu nebere příliš vážně a spoléhá se na rady expertní skupiny Petra Smejkala, kterého podporuje například v prosazování očkování jednou dávkou, respektive prodloužení intervalu mezi dvěma dávkami vakcíny. Proti tomu se Blatný, stejně jako prakticky proti všem novinkám, hlasitě staví.

Ministr zdravotnictví je rovněž pod palbou z Hradu, kdy se Miloš Zeman několikrát vyjádřil ve smyslu, že by měl odejít. Naposledy potom Andreje Babiše vyzval k tomu, ať Blatného odvolá, jinak ochladnou jejich vzájemné vztahy.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments