Nakažený doktor Voráček zkazil mnoha lidem olympiádu, ale lítost neprojevil. Ondřej Perušič se do něj tvrdě opřel

Olympiáda v Tokiu bude z českého pohledu už navždy poznamenána nechvalně proslulým “covidovým letem”. Přestože na palubu olympijského speciálu nastoupili sportovci a doprovodný tým s negativním testem, v cílové destinaci vystoupilo hned několik nakažených, mezi nimi bohužel i řada sportovců. Ti měli rázem pokažený svátek, na který se připravovali dlouhé roky. Pro řadu z nich mělo jít o vrchol jejich kariér. Někteří mohli útočit i na medaile. Čtěte více: “Seděl tam bez roušky a pořád se s někým bavil.” Svědek popsal, jak lékař Vorářek roznášel koronavirus v letadle olympioniků

Jenže se tak nestalo. Pražská hygienická stanice dokázala vytrasovat zdroj nákazy, a přestože ho odmítla jmenovat, má se všeobecně za to, že dotyčným je lékař tenisového týmu Vlastimil Voráček. Ten už dříve zpochybňoval přínos očkování a radil proti covidu bojovat ústní vodou. Čtěte více: Lékař, který zřejmě nakazil olympioniky, promluvil o tom, proč se nenechal očkovat. “Vakcíny vyžadují desetileté testování.”

Několik zdrojů také potvrdilo, že Voráček a někteří sportovci neměli při letu nasazenou roušku a navíc v letadle chodili a povídali si. Sám lékař Voráček přitom odmítá osobní odpovědnost a poukazuje na to, že nákazu mohl šířit kdokoliv. To se nicméně nelíbí beachvolejbalistovi Ondřeji Perušičovi, který je jedním z těch, kdo na koronavirus doplatil. Jeho pozitivní test ho vyřadil z prvního zápasu, který v podstatě rozhodl o postupových nadějích, přestože se dvojici Perušič a Schweiner podařilo ještě dvě utkání odehrát.

Mě upřímně řečeno na celé té situaci mrzí spíš to, jak se k celé situaci postavil pan doktor Voráček. Nikde jsem tam nezaregistroval jakoukoliv jako lítost nebo omluvu nad tou situací, ať už nad tou, kterou zcela prokazatelně způsobil – karanténu mnoha pracovníků ČOV, tak nad tou, kterou velmi pravděpodobně způsobil, byť samozřejmě neúmyslně – izolaci několika pasažérů letu. Naopak jsem zaznamenal v drtivé většině vyjádření typu, já za nic nemohu, jsem obětí mediálního lynče a podobně,” uvedl Perušič pro server Seznam Zprávy.

Perušič nevyčítá Voráčkovi to, že se nakazil a že nejspíše nakazil i ostatní. Očekával bych však, že se k tomu nějakým způsobem postaví a vyjádří pokoru a sebereflexi. “Pochopitelně asi nemohu být v celé věci plně objektivní, ale rozhodně nejsem jediný, komu jeho vyjádření přijdou spíše trochu arogantní,” řekl Perušič.

Vlastimil Voráček si nicméně ani nadále nepřipouští, že udělal něco špatně. Dokonce se domnívá, že mu sportovci nemají nic za zlé. “Ne, nevytušil jsem, že by mi měli něco za zlé. My jsme nic neporušili. My jsme neporušili žádná pravidla, žádné zadání, které bylo,” řek lékař v rozhovoru pro Reflex. Jak ale vidno, jeho pocit není zcela správný.

Postup Českého olympijského výboru má navíc velkou pachuť v tom, že se jeho zástupci podle všeho snažili v Tokiu podvádět. Poté, co se dozvěděli o infekci Voráčka, změnili zasedací pořádek v letadle tak, aby se případná karanténa kvůli blízkému kontaktu netýkala sportovců. Nakonec se to nepovedlo, protože testy nákazu u sportovců přeci jen odhalily. Čtěte více: Prohra už na startu. Čeští olympionici prý podváděli kvůli koronaviru

Foto: Český olympijský výbor

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments