Počty infikovaných koronavirem rychle rostou i mezi očkovanými. Není to však proto, že by vakcína nefungovala, tvrdí vědci

Rostoucí počty infikovaných koronavirem infikovaných osob a rychle se šířící varianta delta nastolují vážné otázky spojené s účinností očkování. Touto problematikou se zabývá také Jamie Hartmann Boyceová z Centra pro medicínu na Univerzitě v Oxfordu. Ta shromáždila čísla nakažených a porovnala je s množstvím očkovaných, kteří onemocněli covidem-19. Svá zjištění pak publikovala v časopise The Conversation.

Hlavní vědecký poradce britské vlády Patrick Vallance uvedl, že 60 % nakažených, kteří skončili v nemocnici s covidem, nebyli očkovaní. Podle nejnovějších údajů Úřadu veřejného zdraví (PHE) bylo 15 % hospitalizovaných osob po obou dávkách vakcíny. Tyto údaje je možné vykládat i tak, že se účinnost očkování nevyvíjí zrovna příznivě. To by však bylo příliš zjednodušující tvrzení. Podle expertů naopak vakcína stále zabírá velmi dobře. Existuje však několik faktorů, které způsobují nákazu tolika očkovaných osob.

Tím hlavním je to, že rychle přibývá případů nových nákaz. S tím jde ruku v ruce také nárůst hospitalizací a úmrtí. Ty však podle Boyceové nerostou takovým tempem jako třeba v druhé polovině prosince loňského roku. Tehdy bylo ve Velké Británii hospitalizováno 3800 osob denně, v současné době to je přibližně 700 osob denně. Přestože jde stále o velký počet, jde o výrazně nižší číslo, a to při podobném množství zaznamenaných infekcí.

Nejnovější údaje Public Health England hovoří o tom, že vakcíny vykazují průměrnou účinnost vůči variantě delta ve výši 79 %, a to proti symptomatickému průběhu nemoci a celých 96 % vůči hospitalizaci. Vědci však přiznávají, že toto číslo se bude pravděpodobně snižovat spolu s tím, jak budou získávat větší množství dat o tom, jak na koronavirovou infekci reagují lidé očkovaní dvěma dávkami. Navíc do hry vstoupí přeočkování třetí dávkou.

Studie hovoří o tom, že i po očkování jsou nejzranitelnější skupinou lidé s nadváhou a obezitou. Naopak se ukazuje, že po očkování pravděpodobnost nákazy neovlivňuje věk ani přidružené nemoci jako cukrovka či srdeční choroby. Studie symptomů potom poukazuje na skutečnost, že pacienti si stěžují na podobné příznaky, ať už jsou očkovaní nebo nikoliv. U očkovaných se však objevuje méně symptomů v kratším časovém úseku a průběh jejich nemoci je mírnější. Nejčastějšími příznaky u lidí, kterým byly podány obě dávky, jsou bolest hlavy a krku, rýma, kýchání a ztráta čichu.

Foto: Shutterstock, zdroj: The Conversation

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments