První řetězec v Česku zakázal maso z Ukrajiny. Ostatní ho vesele prodávají dál, je to průšvih

Bylo poměrně jasné, že nedávné nálezy Státní zemědělské a potravinářské inspekce v českých obchodních řetězcích musí vyvolat nějakou reakci. Ta je však zatím jen velmi střídmá a rozhodně neodpovídá tomu, jakému problému tady čelíme. Řeč je o závadném mase, zejména kuřecím, které pochází z Ukrajiny a je obvykle přebalováno na Slovensku. Ukázalo se, že české obchodní řetězce ho prodávají opravdu ve velkém.

Jeden případ za druhým

Vlastně by na tom nebylo nic moc špatného, pokud pomineme skutečnost, že si takto podkopáváme vlastní chovatele, ale takový už je zkrátka trh. Jenže v tomto mase se hned několikrát našla salmonela. Hned dvakrát v nedávné době to bylo ve velkých obchodních řetězcích, konkrétně Tesco a Penny Market.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce sice dokázala kontaminované maso odhalit, ovšem mohla už pouze konstatovat, že bylo všechno prodáno a snědeno. Ano, Češi zkonzumovali doslova tuny prolezlého masa. Problém je v tom, že konkrétní šarže masa se vyprodá rychleji, než se stihne náležitě otestovat. Nemůže pak být ani staženo z trhu. Zákazníci se pouze dozvědí, že pravděpodobně snědli špatné maso.

Kdo by očekával masivní reakci obchodních řetězců a jejich společnou deklaraci, že takovéto maso již dovážet nebudou, mýlil by se. Po určitém váhání se ozval jediný z nich. Penny Market oznámil, že maso původem z Ukrajiny již prodávat nebude.

V Penny Marketu už můžete být v klidu. Závadné maso prodávat nechtějí. / Foto: Shutterstock

Proč to pořád prodávají?

Za to ho pochválila Agrární komora České republiky a zároveň vyzvala zákazníky: “Pojďte označit v komentářích další obchodní řetězce, které prodávají přebalené dovozové maso z Ukrajiny. Bylo by fajn, kdyby se i ostatní supermarkety inspirovaly a přestaly k nám dovážet maso nesplňující přísné evropské standardy,” uvedli zástupci komory na facebookových stránkách. Narážejí tím mimo jiné na skutečnost, že dané maso často nepodléhá přísným podmínkám, standardům a kontrolám, jako je tomu v Evropské unii.

Čtěte také: Jedna firma do Česka vozí samé prolezlé maso z Ukrajiny. Jakmile uvidíte na obalu toto, okamžitě dejte ruce pryč

Jasno má také zástupkyně Českomoravské drůbežářské unie, která před tímto masem jednoznačně varovala. Například svým dětem by ho v žádném případě nedala, a to mimo jiné i kvůli používání krmiv plných pesticidů. Vyjádřila také obavu, že maso bude na tuzemský trh mířit i nadále, avšak maskované, například pod polskou nebo slovenskou vlajkou.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 24SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

12 názorů k článku “První řetězec v Česku zakázal maso z Ukrajiny. Ostatní ho vesele prodávají dál, je to průšvih

  1. Hamba kontrole a těm, kteří to vědí a jen varují zákazníky. Na co máme a za co platime ty ústavy a úřady,který mají chránit zákazníka? Čekám odpověď.

  2. Proč ho zakazovat, lidí co si ho koupí a snědí, třeba syrové,je tady dost, hlavně prorazit Putina

  3. Masem z Ukrajiny je potřeba vyhubit co nejvíc Čechů, aby se na jejich místa mohli v Čechách ubytovat Ukrajinci. Češi málo nenávidí Rusy, Ukrajinci na místě Čechů budou s nimi bojovat. Proto všechno to.

  4. Přesně, vymazat Čechy z povrchu zemského,to je ten účel. A jak je na tom Rabbit?? Také bere maso z Ukrajiny?

  5. Proč k takovému to přistoupit selsky. Objednání, dodání, /Ne/převzetí jako například u másla čerstvého dle kvantitativní či kvalitativního příjmu a řešit ještě s dopravcem nepřevzetí zásilky! Dobře nelze ji vrátit z důvodu jakosti, tak je špatně nastavená smlouva. Voláme dodavateli že odmítáme převzetí, chce-li dostane jej zpět!!! Ústně a poté (po upozornění) ještě písemně že fakturu stornují obě strany a je domluveno jak s , v tomto případě masem naložit dle směrnice ať UK či našich EU…

  6. Nejezte Ukrajincům maso,ať si ho nechají a i ty své uprchlíky. Nakupují u.nas jak by rok nejedli. Mají všeho málo a musí nás okrádát i o naše peníze z našeho rozpočtu.At si nechají své potraviny pro své lidi a ty příživníky taky a nakonec i ten vodík,.kvůli kteremu půjdeš bojovat a zemřeš. Petr Pavel te tam klidně pošle a necha umřít jak ty na tom Jadranském poloostrově kvůli lithiu. On tam za to bral i peníze.

  7. No fakt je, že ty ukrajinský řízky nejí ani můj kocour, takže vážně nemohou být v pořádku.

  8. Řeknu vám to,volili jste tu to vládu a ta vám cpe sračky z Ukrajiny,tak že to neprojde kontrolou,aby se na to nepřišlo,tak to pře balili v cizině a hurá za levno koupit a draho proťat,a tak to dělají supermarkety,jo a jedna věc Babiš kupuje jen u nás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *