Stát chystá záchranu pro občany, kterým náhle stouply platby za elektřinu a plyn. Půjde o formu příspěvku pro 3,5 milionu Čechů

Nárůst cen elektřiny a plynu je extrémně znepokojivý, a to nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Zatímco před časem se zdálo, že hlavním problémem bude především rostoucí cena elektřiny, teď už je primárním předmětem zájmu plyn, protože ten zdražuje skutečně obrovskou rychlostí a navíc hrozí, že ho v zimě nebude dostatek.

Čtěte také: České domácnosti se nedoplatí. Plyn už je desetkrát dražší než loni. Vyúčtování příští rok bude krvavé

Ceny rostou dramaticky, fixace nepomáhá

Varování expertů o tom, že na podzim významně vzrostou ceny energií pro koncové spotřebitele, se začíná naplňovat. Razancí jsou však překvapeni i ti největší pesimisté. První dodavatelé elektřiny navýšily své ceníky. Obchodní cena elektřiny se v nich zdvojnásobila, což ve výsledku znamená, že ceny, které budou domácnosti za odběr elektřiny platit, vzrostou přibližně o 50 %. Část účtu totiž tvoří regulované složky, které nerostou.

Čtěte také: První velký dodavatel brutálně zdražil elektřinu. Ceny vyskočily na dvojnásobek, a to je teprve začátek

Ukazuje se navíc, že v klidu nemohou být ani lidé, kteří si prozřetelně zafixovali ceny energií a dosud platili o něco více s tím, že budou mít případně pokryty náhlé výkyvy směrem vzhůru, k jakým docházím právě teď. Jenže dodavatelé energií ve skutečnosti lákali pouze na marketingovou kličku, kdy ve smlouvě o reálné fixaci nic nebylo. To znamená, že mohou navýšit cenu i zákazníkům, kteří se domnívali, že mají zafixováno.

Čtěte také: Dodavatel energií Bohemia Energy je v problémech. Lidem zvyšuje zafixované ceny energií, na Slovensku náhle ukončil činnost a nechal klienty na holičkách

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je vetrne-elektrarny.jpg.
Foto: Shutterstock

Situace je natolik dramatická, že se do ní vkládá i stát. Vážně totiž hrozí, že některé domácnosti nebudou mít na úhradu faktur za energie, jejichž ceny skokově vzrostly. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček již informoval, že jeho úřad začal hledat řešení, které má zmírnit dopad růstu ceny energií na domácnosti, a to zejména takové, které disponují nižšími příjmy.

Jak informoval ekonom Lukáš Kovanda, Evropská komise počítá s tím, že se do problémů s placením za elektřinu a plyn dostane až 3,5 milionu Čechů, kterým bude zapotřebí pomoci.

Evropa už příspěvky rozdává

Ministerstvo je v kontaktu s dalšími evropskými zeměmi, které už se touto cestou vydaly a snaží se od nich získat nějaké zkušenosti. Aktuálně se hledá vhodný model pomoci, která bude pravděpodobně řešena formou dotace. Představen by měl být v nejbližší době.

Podobnou situaci řeší i další státy Evropské unie. Například Francie už oznámila, že chudším domácnostem poskytne 580 milionů eur na dotacích, které jsou určeny právě na srovnání plateb za elektřinu a plyn. Podobnou cestou se vydávají také vlády ve Španělsku a Řecku.

Vážné potíže řeší dodavatelé energií ve Velké Británii, kde jich už několik v důsledku vyšších cen plynu a elektřiny zkrachovalo. Tamní vláda zvažuje poskytnutí garantovaných půjček, díky nimž by dodavatelé mohli vůči zákazníkům dostát svým závazkům a dodat jim energie za ceny, které si tito nasmlouvali.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příjemné procházky malebnou krajinou patří ke koloritu životního stylu v České republice. Vždyť jsme zemí turistických klubů a například nikde jinde na světě nenajdete tak skvěle značenou síť turistických stezek. Nejlepší na tom je, že na rozdíl od mnoha jiných zážitků jsou procházky zcela zdarma a dostupné pro každého stejně, ať už je to boháč nebo člověk, který má hluboko do kapsy a nic moc jiného si dopřát nemůže. Vstup zakázán To vše je teď ale ve velkém ohrožení. Přichází totiž novela o myslivosti, která opravdu nečekaně zasahuje do možnosti procházet se na mnoha místech. Jde o to, že majitelé budou mít mnohem větší kontrolu nad svými lesy. Možná si říkáte, že ty přeci v Česku vlastní především stát, jenže tak tomu vůbec není. Možná ani netušíte, kolikrát jste se na svých toulkách přírodou procházeli v lesním porostu, který někomu patří. Vy jste ho ale mohli zcela volně prozkoumávat, bez jakýchkoliv omezení. To už napříště nemusí být možné, jelikož novela dává majitelům lesů značné možnosti, jak s nimi nakládat. Předně jde o to, že kdo vlastní alespoň 50 hektarů lesa, může si tam zřídit oboru a veřejnosti zakázat, případně výrazně omezit přístup. Lze si ostatně představit i situace, kdy taková obora bude zřízena nikoliv za účelem myslivosti, ale prostě proto, aby měl někdo svůj les jen sám pro sebe, popřípadě proto, aby zde mohl za vstup či průchod vybírat poplatky. Odborníci mají obavy Mohlo by tak dojít k naprosto bizarní situaci, kdy se vydáte na nějakou túru, ale v jejím průběhu budete muset několikrát zaplatit jakési mýto za průchod lesa. Český svaz ochránců přírody proto už bije na poplach a varuje před tím, že běžní lidé jednoduše ztratí přístup k velké části přírody, která jim byla dosud přístupná. “Podle Ministerstva zemědělství se nyní bude oplocení obor (někdy o délce několika km) posuzovat jako drobná stavba a tedy bez povolení stavebního úřadu. Hlavním argumentem ministerstva je přitom ochrana a posílení vlastnických práv,” uvádějí k tomu ochránci přírody. Čtěte také: EU zakáže oblíbené potraviny. Tohle už si v Česku nikdy nekoupíte. Lidé jsou z toho na větvi Dnes je v České republice přibližně na 200 obor, ovšem jakmile vejde zmíněná novela v platnost, jejich počet se pravděpodobně hodně rozšíří. Je pravdou, že účelové zřizování obor se může dostat do rozporu s právem na obecné využívání lesa, ovšem je otázkou, zda bude stát schopen vše náležitě hlídat a kontrolovat. Nehledě na to, že zvířatům budou narušeny jejich přirozené koridory. Foto: Shutterstock, zdroje: ČSOP, ASZ 36SdíleníSdíletTweet [...]
Zdá se, že v České televizi byla rozehrána skutečně velká hra. Velké změny se očekávaly už poté, co loni nastoupil nový generální ředitel Jan Souček. Avšak ten se několik měsíců držel velmi zkrátka a do personálií příliš nezasahoval. Tu a tam se ovšem objevovaly náznaky, že se přeci jen něco chystá. Už to propuklo Například na konci loňského roku skončil kontroverzní moderátor Jakub Železný, byť to bylo vysvětleno tak, že si bere volno na vlastní žádost. Takovýchto případů ale postupně přibývalo. Na neplaceném volnu je nově také známý redaktor Jiří Hynek, který se podle všeho zamotal do kauzy IKEM a čelí podezření, že se snažil ovlivňovat vysílání a reportáže ve prospěch jedné ze stran. Do sporu se Součkem se pustil i známý moderátor Václav Moravec, kdy stížnost na něj se řešila na etickém panelu České televize. Zatímco tento panel se ho zastal, generální ředitel jeho rozbor nepřijal a požadoval ho více zdůvodnit, což je veřejně bráno jako podkopávání Moravcovy pozice a zpochybňování práce etického panelu, který tvoří vážené osobnosti z akademického a odborného světa. Respektive byl jimi tvořen, jelikož se stala skutečně nečekaná věc. Coby vyjádření nesouhlasu s postupem ředitele České televize totiž kompletní etický panel rezignoval. Nezdá se však, že by to Součka nějak zvlášť popudilo. Ústy své mluvčí označil bývalé členy za lidi někdejšího ředitele Petra Dvořáka s tím, že do panelu vybere nové členy. Musí se to vyřešit Každopádně už je naprosto jasné, že v České televizi zuří souboj dvou křídel. Nový ředitel se zjevně rozhodl skoncovat s odporem, který proti němu vytváří dlouholetí zaměstnanci, kteří jsou většinově loajální právě Dvořákovi. V takovém prostředí, kdy řadoví zaměstnanci házejí šéfovi klacky pod nohy, se pochopitelně nedá pracovat, a tak je třeba celou situaci vyřešit. Čtěte také: Česká televize rozzuřila Čechy. Zvyšuje poplatek a platit ho budete muset i za mobilní telefon Vše se přitom děje v době, kdy Česká televize nemá velkou podporu veřejnosti, jelikož lidé si stěžují na nevyvážené zpravodajství. Do toho navíc ČT požaduje navýšení koncesionářských poplatků, což je také mimořádně nepopulární téma. Foto: Shutterstock 15SdíleníSdíletTweet [...]
Kakao astronomicky zdražuje, čokoládová vajíčka jsou na splátky, výrobci typu Marsu potajmu snižují gramáž tyčinek, v Kit Kat nenápadně ubylo čokolády. A bude hůř – tuna kakaových bobů včera prvně v historii uzavřela na ceně přes 200 000 korun Tak draho ještě nebylo Kakaové boby jsou nejdražší v novodobé historii. Tuna kakaových bobů včera poprvé v historii na newyorské burze uzavřela na úrovni převyšující v přepočtu 200 tisíc korun, vyplývá z údajů agentury Bloomberg (viz graf níže). Konkrétně nyní tuna bobů vyjde na 209 719 Kč. To je skutečně jejich nejvyšší korunová cena za celé období od vzniku samostatné České republiky v roce 1993. Přitom průměrná korunová cena tuny bobů v období od ledna 1993 až do včerejška činí 49 092 korun (viz graf níže – vodorovná křivka). Včerejší uzavírací cena je tedy více než čtyřnásobná oproti dlouhodobému průměru. Rekordní je ovšem cena kakaa také v dolarech. Tuna bobů včera obchodování uzavřela na cenovce 8939 dolarů. Přitom průměrná burzovní cena bobů se v období od roku 1959 do letoška pohybuje kolem 1727 dolarů. Nynější cena je tedy více než pětinásobná, ač toto vyjádření nebere v potaz inflační znehodnocování dolaru. Za posledních dvanáct měsíců kakaové boby v dolarech zdražily o zhruba 210 procent. Bezprostředním důvodem je vlna veder v kombinaci se značnou vlhkostí, která letos v únoru zasáhla země jižní části západní Afriky, včetně Pobřeží slonoviny a Ghany, které představují dva světově vůbec největší producenty kakaových bobů. Teploty v dané části Afriky v únoru stoupaly až na 40 stupňů Celsia. Pocitová teplota však kvůli zvýšené vlhkosti dosahovala až k padesáti stupňům, protože vlhké ovzduší omezuje možnost pocení se, tedy přirozeného ochlazování se organismu. Experti abnormální počasí dávají do souvislosti s procesem klimatických změn. Bude ještě hůř Abnormálně vysoké teploty však ohrožují také právě kakaovníky. Již v dubnu přitom tradičně začíná jedna ze sklizňových sezón roku. Obchodníci s kakaem se domnívají, že sucho poničilo úrodu tak rozsáhle, že jsou současné cenové nárůsty opodstatněné – a mnozí dokonce soudí, že cena půjde ještě výše. Podle únorové analýzy americké banky Citigroup mohou kakaové boby zdražit až na úroveň 10 tisíc dolarů za tunu, a to v během následujících měsíců. Jen letos přitom kakaové boby zdražily na burze v New Yorku o 113 procent. Tento dramatický letošní nárůst přitom ještě na pulty obchodů v Evropě nedorazil. Současné ceny čokolády a výrobků z ní odrážejí v Evropě, včetně Česka, tak maximálně jen loňské zdražení kakaových bobů, z nichž se čokoláda vyrábí. Letošní zdražení bobů se kvůli předzásobování výrobců čokolády zatím v její ceně neprojevuje. Jenže časem se samozřejmě projevovat začne. I zákazníci v Česku se tak musí připravit na zdražování čokolády a čokoládových výrobků. Nebo na nenápadné zmenšování velikosti tabulek čokolády nebo třeba gramáže čokoládových tyčinek – při zachování ceny, ovšem. Takto prudce vystřelila cena kakaa v posledních týdnech. / Foto: Lukáš Kovanda Výrobci snižují gramáž Již loni reagoval na růst cen kakaových bobů cukrovinkářský kolos Mars, jehož tyčinky jsou dobře známé také v Česku. Mars potajmu snížil gramáž své čokoládové tyčinky Galaxy, aniž by tedy ovšem snížil také její cenu. V podobném duchu – a kvůli pokračujícímu růstu cen kakaa ještě intenzivněji – budou v nadcházejících měsících reagovat na situaci také další výrobci cukrovinek a čokolády. Klíčový rival Marsu, společnost Hershey, už nenápadně snížila obsah čokolády a kakaového másla ve své klasické tyčince Kit Kat, dobře známé opět i konzumentům v Česku. Čtěte také: Ceny potravin v Česku brzy znovu vystřelí vzhůru. Ekonom prozradil datum. To snad není možné Výrobci cukrovinek začínají ve zvýšené míře nahrazovat čokoládu ve svých výrobcích třeba karamelem, místo kakaového másla zase uplatňují třeba lacinější palmový olej. Do toho dochází ke zmíněnému zmenšování, „smrskávání“, gramáže či velikosti tyčinek a jiných výrobků, a to při zachování ceny, tedy v souladu s praktikou označovanou jako „smrskflace“. Přesto výrobce cukrovinek nakonec zdražující kakao dožene. Ne všichni zákazníci budou tolerovat levnější náhražky a sníženou gramáž za nezměněnou cenu. Banka Morgan Stanley nedávno zhoršila své doporučení ohledně akcií zmíněné čokoládovny Hershey. Růst cen kakaa, jenž započal v polovině loňska, podle banky na Hershey plně dolehne v příštím roce. Už od začátku loňského května se ale její akcie propadly o takřka třicet procent. Čtěte také: Kaufland v Česku spustil úžasnou novinku. Je to tady, konečně tu nakoupíte za ceny jako v Polsku Malou ochutnávkou toho, co vše se ještě může na trhu s čokoládou stát, je nynější předvelikonoční dění v Brazílii, tedy v zemi, kde lidé oslavě Velikonoc tradičně přikládají poměrně silný význam. Někteří tamní prodejci oblíbených čokoládových vajíček je už kvůli růstu ceny nabízejí na splátky. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

36 názorů k článku “Stát chystá záchranu pro občany, kterým náhle stouply platby za elektřinu a plyn. Půjde o formu příspěvku pro 3,5 milionu Čechů

  1. To je sice krásný krok vlády. Ale přijde mi to minimálně nespravedlivé ke všem ostatním co na případnou dotaci nedosáhnou jelikož mají vyšší plat.
    Jako pardon,ale pokud někdo vydělává málo a nesnaží se dělat nic proto, aby zajistil sebe u svou rodinu, tak pak je to jeho boj.
    Stát by měl plošně regulovat cenu energií a ne opět rozdělovat společnost na ty co jsou “chudáčci” a na ty, kteří jsou schopni platit své závazky.
    Přeci je každého volba jakou bude vykonávat profesi a za jaký plat.
    Zbytečně jsme se neučil, nesbíral celý život zkušenosti, abych pak poslouchal, že vlastně na to jsme bit.

    1. V 1.řadě se zase budou dotovat cikáni – pokud nezíská Spd minimalně 13.5% a nedostane se do vlády kde by protlačila svuj návrh výrazné omezení vyplácení dávek pro netáhla a ruzné živly !! Stát se měl postarat o to aby si dobytkové z Čezu a ostatních společností nezdražovali jako o závod a plnili si tak již nacpané své kapsy – viz. roční odměny v Čezu pro vedení za 1.7 miliard kč + odměny dozorčí radě 155 mil.kč atd.

  2. Babiš by měl poslat Kulhánka, aby domluvil levný plyn a dostavbu Dukovan s Putinem. A Vystrčila poslat do Číny, lobovat za Škodovku a její postavení na tamním trhu.

    1. Za úpadkem Škodovky v Číně podle všeho není politika, ale neschopnost konkurovat levnějším čínským automobilkám.

    2. Maďaři si díky Orbánovy dohodli u Rusáku cenu plynu který je v nákupu o 9% levnější než pro Čr ! Další věc je ta že Orbánova vláda tvrdě hlídá aby distributoří neměli přehnaně vysoké marže nestavěli si firemní paláce nerozdávali na odměnách miliardy jako je to v Čr !!! Stačí jen přiklad drahého benzinu a nafty byť k tomu nebyl kolikrát duvod a cena ropy byla na 48-50$ za barel tak pumpaři umyslně drželi další týdny ceny které byly při cenách 63-65$ za barel !!

    3. A kam by šel,když paralyzovali vyslanectví? Jak řekl jeden činný diplomat, nejdřív se mělo jednat,pak vyhazovat. obráceně to totiž nefunguje.Teda pokud od nich něco chceme. To poslouchali pana senátora Fišera,který pro stát nikdy nic neudělal,jen se válel v diplomacii.

    4. O levnem proudu byli reci kdyz se stavel Temelin ( Zeman ? ), nakonec se cena podridila cenam na burze, ackoliv je jasne ze do Spanelka ci Ciny asi nic nedodame ….

  3. Celé to zdražování o tak obrovské částky je normální zlodějna a zkouška toho co lidé v Evropě ještě vše vydrží !! Němci svou volbou zkurvyli volby v Německu a tak je a celou Evropu čeká Zelené šilenství na které všichni doplatíme i zde pokud budete volit Piráty+Stan !!! A že stát pomuže se zdražením 3.5mil. lidem ? Tak že to bude opět podporovat v 1.řadě cikány a další požirače dávek a všichni ostatní budeme padat na huby aby jsme dobytkum z Čezu – Pre- Bohemia Energy a dalšim plnili jejich kapsy !!! My jste teda ovce jak Češi tak celá ta “slavná” EU která kdyby 6 let netahala do Evropy migroše neživila je tady tak měla stovky miliard € na zmírnění dopadu darebackého zdražování pro občany EU !!! STOP EU- STOP NENAŽRANOSTI FIREM OBCHODUJÍCÍM A DISTRIBUJICÍM ELEKTŘINU A PLYN – STOP ZELENÉMU ŠILENSTVÍ – STOP PIRATUM !!!

      1. Piráti kolaborují s Německými Zelenými troubo ! Trošku si zjisti s kým jsou ve frakci v Ep a s kým udržují velmi přatelské vztahy – např. s ultra levičandou z Grüne Partei Kellerovou !!

  4. Nevím, proč by to měl stát doplácet těm chytrákúm,co utekli k těm šmelinářům,aby měli o něco levnější elektriku. Jak k tomu přijdou ostatní,co podporovali národního výrobce? Proč by měl Čez posílat proud za levno těmto vykukům. To nevíte ,že 70% zisku jde zpět do státního rozpočtu?Teda všem. Ale platí to jen někteří? Mimo to můžete být zbylým podílníkem každý z vás?Raději jste cpali peníze jedné rodině,ta sklapne krám jak na Slovensku a má vystaráno.
    Kdo jim teď bude stavět elektrárny,když peníze dávali tomu,co nikdy nevyrobil ani kilowatu? Ať si to teď koupí v Německu

  5. Unie zvedne povolenky,vypne elektrárny,korporátnímu energosmejdu který nám nepatří se zvedne zisk,a vlády unijních státū to zaplatí.Tedy ovcane 1x sami protože nemají na příspěvek nárok, podruhé v daních těm co nárok mají.skvele hospodářství,to se jim to rozhazuje.

  6. Až příjde Fiala, dá lidem hovno a jak klesne výroba a zvýší se nezaměstnanost bude opět nezaměstnané padesátníky a šedesátníky posílat na poštu

  7. Misto aby zastropovali ceny energii tak budou lidem davat zebracenky budto vsem a nebo nikomu a to jako uz jim to stat bude platit porad ? A co za rok az se bude zdrazovat znovu? Zda se vam to normalni?

  8. Je hezké, že lidi dostanou příspěvek, ale kdo se napakuje? Ti nenažranci, co si účtují nestydaté ceny za energie. Tohle fakt zase smrdí lobováním.

  9. Po 48 letech práce jsem již 2 roky v důchodu , stále pracuji jako kameník a platím daně , socku a zdravotku a nelíbí se mi že i z mých peněz cpou sockám a zvyšují státním pijavicím jejich už beztak neskutečně přemrštěné platy , Děkuji vám vy zloději !!!

  10. Tady něco nesedí. ČR je čistý vývozce. Z jakého důvodu se elektřina vyváží a pak draze nakupuje? To nějak nedává smysl. ČEZ jako výrobce ve vlastnictví státu není firma soukromá. Tak jako Ruskop nezvýší vývoz plynu až samo uzná za vhodné, stejně tak by to mělo být i zde.

    1. Bude elektrina na pridel ? Kazdemu jednu MWh za 5.000,- Kc ?

      Jsem zvedavy na Rakousko, kteri tech elektraren moc nemaji …

  11. Lukáš Kovanda je zábavný člověk. Situaci, kdy třetina národa nebude mít na zaplacení elektrické energie a plynu, označuje za “socialismus”. Čistě věcně: toto opravdu bylo součástí života v socialistickém Československu? Každá kritika, která naplňuje význam tohoto slova, by se měla držet faktů a nepracovat s pojmovým fetišismem, navíc na hranici verbální idiocie.

    Ale jinak: tato situace je doslova tragická. Ukazuje neudržitelnost systému tzv. “volného trhu”, který dokázal udělat předmět spekulace dokonce i z tzv. emisních povolenek, které podstatným způsobem přispívají k současnému zdražení (nejen) energií. Proklamovaný ekologický účel sice neplní, ale nikdo, doufám, není tak naivní, aby věřil, že je EU vytvořila v rámci nějaké autentické ekologické politiky. Ve skutečnosti představují další rafinovaný nástroj, jak vydělat v rámci spekulativního kapitalismu, v době, kdy už ani akcie a nemovitosti nepokrývají všechny možnosti nedaněných spekulativních zisků. Jinými slovy, povolenky vznikly proto, aby se na nich jisté kruhy skvěle napakovaly – o pohádkové zisky v rekordní době se jim postarají miliony domácností + národní státy.

    Nedá mi nevzpomenout si na jednu cynickou (a pravdivou) pasáž z Houellebecquovy Platformy (a tohoto autora z nějakých komunistických sympatií opravdu nikdo obviňovat nemůže). Prací, která něco tvoří, se už člověk obohatit nemůže, zdrojem obohacení je spekulativní kapitalismus. Postava, které se to týkalo, byl zemědělec, a Houellebecq tady anticipoval svou kritiku situace (nejen) francouzského zemědělství v pozdějšího Serotoninu.

    ad MartyVeselacz:

    Je to hlavně nutný krok vlády, protože dopady situace, kdy velká část domácností nebude mít na zaplacení, by byly krátkodobě i dlouhodobě fatální (krátkodobě: člověk bez energií omezuje svou konzumaci, drastické snížení poptávky, dlouhodobé: krize systému, růst nevzdělanosti, což by generovalo další ekonomickou katastrofu, jen v jiném horizontu). Nářky na nespravedlnost chápu, ale celý současný systém je založen na vytváření drastických nespravedlností (viz můj poukaz výše).

  12. A dejme tomu zastropovat ceny statnim narizenim ? Tusim ze zrovna kolebka demokracie Velka Britanie necim podobnym disponuje.
    A mimochodem jeste . Jak je to s cenami energii napriklad v nedemokratickem diktatorskem Rusku , Belorusku ?!
    V tom druhem jsou pry pomerne nizke az minimalni. No , zase se to musi ozvanit lidskejma pravama , chapu. A cancy o ekologii ?
    Ja si budu v baraku udrzovat pseudocisto , soused opak. Tak to potom vyjde asi tak na remizu , ta cistota ovzdusi a vubec vseho.. Pochopitelne mysleno jako vtip , v cele UE vubec o zadnou ekologii nejde a nikdy neslo . Jen narejzovat prachy za nesmysly ktere stejne nikdy fungovat nebudou a v neprilis vzdalene budoucnosti kvuli nim padnou nasi potomci poradne na hubu a z pekne vysky.

  13. Razancí nejsem prekvapen, dalo se to cekat a da se i ocekavat ye bude jeste hure.

    Opatreni je vcelku jednoduche, dat na trh povolenky s fixovanou castkou a ti kteri spekulovali na vyrust je mohou pouzit na sve znecisteni

    Dalsi vec je odstavovani energetickych zdroju bez nahrady, coz je neco co volny trh nevyresi.

    Snad tu bude ta vetsina co te aktivisticke mensine vysvetli ten spravny Green deal … nebo Green death

    PS: Babisova vlada uz nic nevyresi pokud jsou za cca 14 dni nove volby a enegerika se vetsinou hlasovanim nevyresi.

  14. Pro ty, co nebudou mít finance na zaplacení vyšších cen za spotřebované energie, připravuje Babišova vláda splátkové kalendáře. Nebude tudíž potřeba tahat ze státní kasy nějaké další miliardy na pomoc nízkopříjmovým rodinám. Splátkový kalendář vše vyřídí.

  15. Když pročítám některé komentáře, sivím se, že jsme jako národ ještě tady. to je matroš.:-)

  16. Jak to budou dělat s důchodci ? Do deseti tisíc podpoříme ,a deset tisíc jedna koruna ,těm nedáme nic ?

  17. Jak to mohlo stoupnout někomu? Stouplo to všem. Tak holt nepojedou příští rok k moři,nebudou jezdit auty,chlastat a hulit. Rozdalo se tolik peněz,že je lidi maj,je to jenom jejich věc a už se musí naučit hospodařit. A odbory? To je cesta do pekel.

  18. Ano ,takže naši snědí tzv diskriminovaní zase z toho vyváznou, bez úhony na úkor poctivě pracujícím lidem !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *