Stát chystá záchranu pro občany, kterým náhle stouply platby za elektřinu a plyn. Půjde o formu příspěvku pro 3,5 milionu Čechů

Nárůst cen elektřiny a plynu je extrémně znepokojivý, a to nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Zatímco před časem se zdálo, že hlavním problémem bude především rostoucí cena elektřiny, teď už je primárním předmětem zájmu plyn, protože ten zdražuje skutečně obrovskou rychlostí a navíc hrozí, že ho v zimě nebude dostatek.

Čtěte také: České domácnosti se nedoplatí. Plyn už je desetkrát dražší než loni. Vyúčtování příští rok bude krvavé

Ceny rostou dramaticky, fixace nepomáhá

Varování expertů o tom, že na podzim významně vzrostou ceny energií pro koncové spotřebitele, se začíná naplňovat. Razancí jsou však překvapeni i ti největší pesimisté. První dodavatelé elektřiny navýšily své ceníky. Obchodní cena elektřiny se v nich zdvojnásobila, což ve výsledku znamená, že ceny, které budou domácnosti za odběr elektřiny platit, vzrostou přibližně o 50 %. Část účtu totiž tvoří regulované složky, které nerostou.

Čtěte také: První velký dodavatel brutálně zdražil elektřinu. Ceny vyskočily na dvojnásobek, a to je teprve začátek

Ukazuje se navíc, že v klidu nemohou být ani lidé, kteří si prozřetelně zafixovali ceny energií a dosud platili o něco více s tím, že budou mít případně pokryty náhlé výkyvy směrem vzhůru, k jakým docházím právě teď. Jenže dodavatelé energií ve skutečnosti lákali pouze na marketingovou kličku, kdy ve smlouvě o reálné fixaci nic nebylo. To znamená, že mohou navýšit cenu i zákazníkům, kteří se domnívali, že mají zafixováno.

Čtěte také: Dodavatel energií Bohemia Energy je v problémech. Lidem zvyšuje zafixované ceny energií, na Slovensku náhle ukončil činnost a nechal klienty na holičkách

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je vetrne-elektrarny.jpg.
Foto: Shutterstock

Situace je natolik dramatická, že se do ní vkládá i stát. Vážně totiž hrozí, že některé domácnosti nebudou mít na úhradu faktur za energie, jejichž ceny skokově vzrostly. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček již informoval, že jeho úřad začal hledat řešení, které má zmírnit dopad růstu ceny energií na domácnosti, a to zejména takové, které disponují nižšími příjmy.

Jak informoval ekonom Lukáš Kovanda, Evropská komise počítá s tím, že se do problémů s placením za elektřinu a plyn dostane až 3,5 milionu Čechů, kterým bude zapotřebí pomoci.

Evropa už příspěvky rozdává

Ministerstvo je v kontaktu s dalšími evropskými zeměmi, které už se touto cestou vydaly a snaží se od nich získat nějaké zkušenosti. Aktuálně se hledá vhodný model pomoci, která bude pravděpodobně řešena formou dotace. Představen by měl být v nejbližší době.

Podobnou situaci řeší i další státy Evropské unie. Například Francie už oznámila, že chudším domácnostem poskytne 580 milionů eur na dotacích, které jsou určeny právě na srovnání plateb za elektřinu a plyn. Podobnou cestou se vydávají také vlády ve Španělsku a Řecku.

Vážné potíže řeší dodavatelé energií ve Velké Británii, kde jich už několik v důsledku vyšších cen plynu a elektřiny zkrachovalo. Tamní vláda zvažuje poskytnutí garantovaných půjček, díky nimž by dodavatelé mohli vůči zákazníkům dostát svým závazkům a dodat jim energie za ceny, které si tito nasmlouvali.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

36 názorů k článku “Stát chystá záchranu pro občany, kterým náhle stouply platby za elektřinu a plyn. Půjde o formu příspěvku pro 3,5 milionu Čechů

 1. To je sice krásný krok vlády. Ale přijde mi to minimálně nespravedlivé ke všem ostatním co na případnou dotaci nedosáhnou jelikož mají vyšší plat.
  Jako pardon,ale pokud někdo vydělává málo a nesnaží se dělat nic proto, aby zajistil sebe u svou rodinu, tak pak je to jeho boj.
  Stát by měl plošně regulovat cenu energií a ne opět rozdělovat společnost na ty co jsou “chudáčci” a na ty, kteří jsou schopni platit své závazky.
  Přeci je každého volba jakou bude vykonávat profesi a za jaký plat.
  Zbytečně jsme se neučil, nesbíral celý život zkušenosti, abych pak poslouchal, že vlastně na to jsme bit.

  1. V 1.řadě se zase budou dotovat cikáni – pokud nezíská Spd minimalně 13.5% a nedostane se do vlády kde by protlačila svuj návrh výrazné omezení vyplácení dávek pro netáhla a ruzné živly !! Stát se měl postarat o to aby si dobytkové z Čezu a ostatních společností nezdražovali jako o závod a plnili si tak již nacpané své kapsy – viz. roční odměny v Čezu pro vedení za 1.7 miliard kč + odměny dozorčí radě 155 mil.kč atd.

 2. Babiš by měl poslat Kulhánka, aby domluvil levný plyn a dostavbu Dukovan s Putinem. A Vystrčila poslat do Číny, lobovat za Škodovku a její postavení na tamním trhu.

  1. Za úpadkem Škodovky v Číně podle všeho není politika, ale neschopnost konkurovat levnějším čínským automobilkám.

  2. Maďaři si díky Orbánovy dohodli u Rusáku cenu plynu který je v nákupu o 9% levnější než pro Čr ! Další věc je ta že Orbánova vláda tvrdě hlídá aby distributoří neměli přehnaně vysoké marže nestavěli si firemní paláce nerozdávali na odměnách miliardy jako je to v Čr !!! Stačí jen přiklad drahého benzinu a nafty byť k tomu nebyl kolikrát duvod a cena ropy byla na 48-50$ za barel tak pumpaři umyslně drželi další týdny ceny které byly při cenách 63-65$ za barel !!

  3. A kam by šel,když paralyzovali vyslanectví? Jak řekl jeden činný diplomat, nejdřív se mělo jednat,pak vyhazovat. obráceně to totiž nefunguje.Teda pokud od nich něco chceme. To poslouchali pana senátora Fišera,který pro stát nikdy nic neudělal,jen se válel v diplomacii.

  4. O levnem proudu byli reci kdyz se stavel Temelin ( Zeman ? ), nakonec se cena podridila cenam na burze, ackoliv je jasne ze do Spanelka ci Ciny asi nic nedodame ….

 3. Celé to zdražování o tak obrovské částky je normální zlodějna a zkouška toho co lidé v Evropě ještě vše vydrží !! Němci svou volbou zkurvyli volby v Německu a tak je a celou Evropu čeká Zelené šilenství na které všichni doplatíme i zde pokud budete volit Piráty+Stan !!! A že stát pomuže se zdražením 3.5mil. lidem ? Tak že to bude opět podporovat v 1.řadě cikány a další požirače dávek a všichni ostatní budeme padat na huby aby jsme dobytkum z Čezu – Pre- Bohemia Energy a dalšim plnili jejich kapsy !!! My jste teda ovce jak Češi tak celá ta “slavná” EU která kdyby 6 let netahala do Evropy migroše neživila je tady tak měla stovky miliard € na zmírnění dopadu darebackého zdražování pro občany EU !!! STOP EU- STOP NENAŽRANOSTI FIREM OBCHODUJÍCÍM A DISTRIBUJICÍM ELEKTŘINU A PLYN – STOP ZELENÉMU ŠILENSTVÍ – STOP PIRATUM !!!

   1. Piráti kolaborují s Německými Zelenými troubo ! Trošku si zjisti s kým jsou ve frakci v Ep a s kým udržují velmi přatelské vztahy – např. s ultra levičandou z Grüne Partei Kellerovou !!

 4. Nevím, proč by to měl stát doplácet těm chytrákúm,co utekli k těm šmelinářům,aby měli o něco levnější elektriku. Jak k tomu přijdou ostatní,co podporovali národního výrobce? Proč by měl Čez posílat proud za levno těmto vykukům. To nevíte ,že 70% zisku jde zpět do státního rozpočtu?Teda všem. Ale platí to jen někteří? Mimo to můžete být zbylým podílníkem každý z vás?Raději jste cpali peníze jedné rodině,ta sklapne krám jak na Slovensku a má vystaráno.
  Kdo jim teď bude stavět elektrárny,když peníze dávali tomu,co nikdy nevyrobil ani kilowatu? Ať si to teď koupí v Německu

 5. Unie zvedne povolenky,vypne elektrárny,korporátnímu energosmejdu který nám nepatří se zvedne zisk,a vlády unijních státū to zaplatí.Tedy ovcane 1x sami protože nemají na příspěvek nárok, podruhé v daních těm co nárok mají.skvele hospodářství,to se jim to rozhazuje.

 6. Až příjde Fiala, dá lidem hovno a jak klesne výroba a zvýší se nezaměstnanost bude opět nezaměstnané padesátníky a šedesátníky posílat na poštu

 7. Misto aby zastropovali ceny energii tak budou lidem davat zebracenky budto vsem a nebo nikomu a to jako uz jim to stat bude platit porad ? A co za rok az se bude zdrazovat znovu? Zda se vam to normalni?

 8. Je hezké, že lidi dostanou příspěvek, ale kdo se napakuje? Ti nenažranci, co si účtují nestydaté ceny za energie. Tohle fakt zase smrdí lobováním.

 9. Po 48 letech práce jsem již 2 roky v důchodu , stále pracuji jako kameník a platím daně , socku a zdravotku a nelíbí se mi že i z mých peněz cpou sockám a zvyšují státním pijavicím jejich už beztak neskutečně přemrštěné platy , Děkuji vám vy zloději !!!

 10. Tady něco nesedí. ČR je čistý vývozce. Z jakého důvodu se elektřina vyváží a pak draze nakupuje? To nějak nedává smysl. ČEZ jako výrobce ve vlastnictví státu není firma soukromá. Tak jako Ruskop nezvýší vývoz plynu až samo uzná za vhodné, stejně tak by to mělo být i zde.

  1. Bude elektrina na pridel ? Kazdemu jednu MWh za 5.000,- Kc ?

   Jsem zvedavy na Rakousko, kteri tech elektraren moc nemaji …

 11. Lukáš Kovanda je zábavný člověk. Situaci, kdy třetina národa nebude mít na zaplacení elektrické energie a plynu, označuje za “socialismus”. Čistě věcně: toto opravdu bylo součástí života v socialistickém Československu? Každá kritika, která naplňuje význam tohoto slova, by se měla držet faktů a nepracovat s pojmovým fetišismem, navíc na hranici verbální idiocie.

  Ale jinak: tato situace je doslova tragická. Ukazuje neudržitelnost systému tzv. “volného trhu”, který dokázal udělat předmět spekulace dokonce i z tzv. emisních povolenek, které podstatným způsobem přispívají k současnému zdražení (nejen) energií. Proklamovaný ekologický účel sice neplní, ale nikdo, doufám, není tak naivní, aby věřil, že je EU vytvořila v rámci nějaké autentické ekologické politiky. Ve skutečnosti představují další rafinovaný nástroj, jak vydělat v rámci spekulativního kapitalismu, v době, kdy už ani akcie a nemovitosti nepokrývají všechny možnosti nedaněných spekulativních zisků. Jinými slovy, povolenky vznikly proto, aby se na nich jisté kruhy skvěle napakovaly – o pohádkové zisky v rekordní době se jim postarají miliony domácností + národní státy.

  Nedá mi nevzpomenout si na jednu cynickou (a pravdivou) pasáž z Houellebecquovy Platformy (a tohoto autora z nějakých komunistických sympatií opravdu nikdo obviňovat nemůže). Prací, která něco tvoří, se už člověk obohatit nemůže, zdrojem obohacení je spekulativní kapitalismus. Postava, které se to týkalo, byl zemědělec, a Houellebecq tady anticipoval svou kritiku situace (nejen) francouzského zemědělství v pozdějšího Serotoninu.

  ad MartyVeselacz:

  Je to hlavně nutný krok vlády, protože dopady situace, kdy velká část domácností nebude mít na zaplacení, by byly krátkodobě i dlouhodobě fatální (krátkodobě: člověk bez energií omezuje svou konzumaci, drastické snížení poptávky, dlouhodobé: krize systému, růst nevzdělanosti, což by generovalo další ekonomickou katastrofu, jen v jiném horizontu). Nářky na nespravedlnost chápu, ale celý současný systém je založen na vytváření drastických nespravedlností (viz můj poukaz výše).

 12. A dejme tomu zastropovat ceny statnim narizenim ? Tusim ze zrovna kolebka demokracie Velka Britanie necim podobnym disponuje.
  A mimochodem jeste . Jak je to s cenami energii napriklad v nedemokratickem diktatorskem Rusku , Belorusku ?!
  V tom druhem jsou pry pomerne nizke az minimalni. No , zase se to musi ozvanit lidskejma pravama , chapu. A cancy o ekologii ?
  Ja si budu v baraku udrzovat pseudocisto , soused opak. Tak to potom vyjde asi tak na remizu , ta cistota ovzdusi a vubec vseho.. Pochopitelne mysleno jako vtip , v cele UE vubec o zadnou ekologii nejde a nikdy neslo . Jen narejzovat prachy za nesmysly ktere stejne nikdy fungovat nebudou a v neprilis vzdalene budoucnosti kvuli nim padnou nasi potomci poradne na hubu a z pekne vysky.

 13. Razancí nejsem prekvapen, dalo se to cekat a da se i ocekavat ye bude jeste hure.

  Opatreni je vcelku jednoduche, dat na trh povolenky s fixovanou castkou a ti kteri spekulovali na vyrust je mohou pouzit na sve znecisteni

  Dalsi vec je odstavovani energetickych zdroju bez nahrady, coz je neco co volny trh nevyresi.

  Snad tu bude ta vetsina co te aktivisticke mensine vysvetli ten spravny Green deal … nebo Green death

  PS: Babisova vlada uz nic nevyresi pokud jsou za cca 14 dni nove volby a enegerika se vetsinou hlasovanim nevyresi.

 14. Pro ty, co nebudou mít finance na zaplacení vyšších cen za spotřebované energie, připravuje Babišova vláda splátkové kalendáře. Nebude tudíž potřeba tahat ze státní kasy nějaké další miliardy na pomoc nízkopříjmovým rodinám. Splátkový kalendář vše vyřídí.

 15. Když pročítám některé komentáře, sivím se, že jsme jako národ ještě tady. to je matroš.:-)

 16. Jak to budou dělat s důchodci ? Do deseti tisíc podpoříme ,a deset tisíc jedna koruna ,těm nedáme nic ?

 17. Jak to mohlo stoupnout někomu? Stouplo to všem. Tak holt nepojedou příští rok k moři,nebudou jezdit auty,chlastat a hulit. Rozdalo se tolik peněz,že je lidi maj,je to jenom jejich věc a už se musí naučit hospodařit. A odbory? To je cesta do pekel.

 18. Ano ,takže naši snědí tzv diskriminovaní zase z toho vyváznou, bez úhony na úkor poctivě pracujícím lidem !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *