V Praze se vrací povinnost nosit roušky v obchodech. Na Moravě je přitom situace horší a nic se nechystá

Ministerstvo zdravotnictví a hygienici už několik dní připravují Pražany na to, že vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci se roušky vrátí ve velkém, a to nikoliv jen do hromadné dopravy a na úřady, jak to platí od 1. září v celé republice, ale také do obchodů a brzy zřejmě i do restaurací, kadeřnictví a dalších služeb.

Praha je až třetí nejhorší

Počet případů lidí s nemocí Covid-19 přibývá velmi rychlým tempem po celé republice. Dosud hygienici utěšovali obyvatelstvo tím, že se většina případů točí kolem dohledatelných ohnisek, ale situace se podle všeho zhoršuje. “Může dojít případně na nějaké rozšíření povinnosti nošení roušek nebo nějaká další opatření preventivního charakteru,” uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v České televizi s odkazem zejména na Prahu. Je přitom zajímavé, že hlavní město je až třetím nejpostiženějším okresem. První dva jsou na Moravě a jde o Třebíč a Hodonín. V případě těchto měst se ale o dalších opatření nemluví.

Už dříve ministerstvo zdravotnictví deklarovalo, že se bude v zavádění jednotlivých opatření řídit podle takzvaného semaforu. Když se však koncem srpna v Praze poprvé rozzářila oranžová, nezměnilo se vůbec nic. V takovém případě přitom semafor předepisuje zavedení roušek ve školách a obchodních centrech. To tedy zjevně přijde se zpožděním.

Hřib varoval před opatřením hygieniků předem

Primátor Prahy Zdeněk Hřib už občany hlavního města předem varoval na základě dosud nezveřejněných informací. Podle něj bude povinnost nosit roušky v obchodech zavedena od nadcházející středy. “S ohledem na zhoršující se situaci v pátek krajská hygienická stanice oznámí, že v pondělí vyhlásí nařízení o povinnosti nosit roušky v pražských nákupních centrech, které bude platné od středy. Omlouvám se všem, kteří mají rádi překvapení, ale takto se na to mohou překvapit,” uvedl Hřib na svém Twitteru.

Hřib jako primátor zřejmě dostal od hygieniků včasné avízo. Je přitom zajímavé, že pražská hygienická stanice tuto zprávu Pražanům dosud nesdělila. Pravdou ale je, že v minulosti oznamovala opatření také na poslední chvíli, což však bylo častým terčem kritiky veřejnosti.

Podle zákulisních informací chtějí hygienici předcházet veřejné diskuzi a přípravám na občanskou neposlušnost některých lidí a povinnosti proto budou oznamovat až těsně před jejich platností.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
27 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments