Tato socha je dvakrát starší než Stonehenge a pyramidy. Její tajné znaky mohou přepsat historii

O Stonehenge nebo sochách na Velikonočním ostrově už jste určitě někdy slyšeli, ale je možné že o Šigirském idolu dnes budete číst poprvé. Přitom jde o historický artefakt nedozírné hodnoty.

Starší než všechno, co známe

Šigirský idol (též shigirský či Shigir Idol nebo Shigir Sculpture) je ze dřeva vyřezaná socha postavy, která byla nalezena v roce 1890 na Sibiři, nedaleko dnešního města Kirovgrad.

Idol byl zhotoven před asi 12 000 lety, na konci doby ledové. Tolik známé Stonehenge je přitom staré zhruba pět tisíc let; egyptské pyramidy okolo čtyř a půl tisíce let. Jde tedy o naprosto unikátní nález.

Co idol vyobrazuje?

Socha byla vyřezána z modřínu sibiřského, který byl prokazatelně pokácen kamenným nástroji. Dochovala se ve výšce necelých 3,5 metru, nicméně předpokládá se, že původně mohla mít více než 5 metrů.

Zobrazuje člověka – je zde evidentní hlava a trup a dá se vysledovat i zbytek lidské postavy. Do dřeva však dávní lidé po obvodu vysekali další postavy a také sérii ornamentů.

Foto: Shigir Idol, nejstarší dřevěná socha na světě. / Public Domain / Wikimedia Commons

Sibiřské naleziště

Nález šigirského idolu nebyl ve své době zas až tak překvapivý. Po velkou část 19. století se v této konkrétní oblasti na Urale těžilo zlato a prehistorické nálezy zde byly na denním pořádku. Dělníci tu nacházeli opracované paroží nebo kosti, ale třeba i keramiku.

Brzy bylo jasné, že jde o opravdu velké archeologické naleziště a tak se o něj začali zajímat i vědci a amatérští nadšenci. Šigirský idol byl nalezen v hloubce čtyř metrů pod zemí, bohužel rozdrobený na jednotlivé části, které se musely seskládat. Vzhledem k tomu, že jich část chybí a původní podobu sochy neznáme, je zrekonstruovaná podoba jen předpokládaná.

Co znamenají tajemné symboly?

To se s největší pravděpodobností nikdy nedozvíme. Přesto pro nás a pro vědce vyřezávané symboly na idolu hodně znamenají. Vzhledem k tomu, že šlo pravděpodobně o sošku rituálního charakteru, dokazují tyto symboly, že ji vyrobila společnost, která měla jasně ucelený systém víry a rituálního uctívání, což nám umožňuje lépe pochopit, jak se člověk na konci doby ledové vyvíjel.

Foto: Public Domain /Wikimedia Commons, zdroj: Smithsonianmag, Buggedspace

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments