V Česku se odehrávaly krvavé rituály. Nechyběl kanibalismus ani dětské oběti

Přestože se může zdát, že naše civilizace se vyvíjí už celá staletí a má svá jasně daná pravidla a morální hodnoty, není to vlastně tak dávno, co se i na našem území děly hrůznosti, o kterých snad člověk nechce ani přemýšlet.

Kanibalismus a lidské oběti? Běžné…

Život ve starověku či ještě dále do minulosti lidské rasy rozhodně nebyl jednoduchý a navíc se odehrával podle zcela jiných pravidel, než na jaká jsme si zvykli za posledních 2000 let naplněných křesťansko-humanistickým vývojem.

Většina civilizací například byla zvyklá obětovat bohům. Někdy to byla část úrody nebo úlovku, jindy šperky či podobné drahocennosti… a někdy zkrátka a dobře jiný člověk. Třeba dítě – tedy to nejcennější, co můžeme bohům dát.

Podobně jako s lidskými oběťmi je to i s kanibalismem. Někdy bylo pojídání jiných lidí běžnou součástí kultury (nač plýtvat masem), jindy patřilo k náboženským rituálům a někdy k němu byli lidé donuceni zkrátka a dobře hladem a nedostatkem jiných zdrojů.

Kanibalové ve střední Evropě

I na našem území archeologové nacházejí celou řadu důkazů, že zde docházelo ke kanibalismu a lidským obětem. Nejčastěji se to pozná podle lidských kostí nalezených v ohništích či takových, na kterých jsou jasné známky vaření nebo třeba podle „odborně“ naporcovaných končetin.

Většina těchto nálezů je z doby mezi třemi a pěti tisíci let zpátky – zhruba z období doby bronzové.

Foto: Shutterstock

Dětské oběti

Noční můry by nám mohl způsobit nález z pravěkého hradiště Cezava u Brna. Zde archeologové objevili kosti asi desítky velmi malých dětí (zhruba ve věku do šesti let), které byly násilně usmrceny a jejich ostatky nesou jasné známky porcování a oddělování masa. Samozřejmě nevíme s jistotou, že byly snězeny, nicméně je to poměrně pravděpodobné.

Archeologové se domnívají, že tyto rituály s dětskými oběťmi souvisí s uctíváním bohyně plodnosti. Naznačuje to i přítomnost podobně usmrceného mladého páru – chlapce a dívky, jejichž oběť měla zřejmě přinést dobrou úrodu.

Foto: Shutterstock, zdroj: jstor, Wikipedia

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments